Esej Jána Johanidesa 2021

Literárne informačné centrum vypísalo nový ročník literárnej súťaže Esej Jána Johanidesa 2021.

Aj vy sa môžete zapojiť do stredoškolskej súťaže. Napíšte krátku esej na niektorú z myšlienok Jána Johanidesa, slovenského prozaika a esejistu.

Tento rok vybrali z diela Jána Johanidesa tieto myšlienky:

• ...si tým človekom, ktorý vie vidieť strom aj na tom najmenšom liste, ktorý z neho spadol.
  • Je na nás, ako dokážeme chrániť svoje najvnútornejšie vnútro pred vplyvmi moderných démonov. Každý by mal byť opatrný, ak niekoho vpúšťa do svojho súkromia.
  • ...uprostred tohto nevinného večera som bola po prvý raz pyšná a úplne smelá, pretože som si myslela, že stačí urobiť zle hocikomu inému, a hneď je človek dospelejší. Myslela som si to a bolo to pre mňa ako temné zjavenie.

Pravidlá:

• úvodným mottom eseje musí byť niektorá z vyššie uvedených troch myšlienok
  • rozsah eseje by nemal byť väčší ako 3 normostrany, čiže 5200 znakov vrátane medzier
  • do súťaže sa môže prihlásiť každý stredoškolák či stredoškoláčka z ktorejkoľvek školy na Slovensku
  • každá esej musí byť označená nasledovne:

Meno, priezvisko a vek súťažiaceho, názov eseje a ako motto myšlienka Jána Johanidesa, ktorou bola esej inšpirovaná, názov a adresa školy

• eseje treba zaslať najneskôr do 15. marca 2021
  • emailová adresa: esej.johanides@litcentrum.sk

Vyhodnotenie esejí bude mať na starosti odborná porota zložená zo spisovateľov a spisovateliek a odborného personálu Literárneho informačného centra v Bratislave. Výsledky súťaže budú vyhlásené v apríli 2021. Presný termín bude upresnený. Slávnostné odovzdávanie cien bude spojené s hodnotením ocenených prác a workshopom.

Víťazná esej bude publikovaná v časopise Knižná revue a honorovaná sumou 100 eur.