Kamil Peteraj sa dnes dožíva 75 rokov

"Na začiatok netreba mať veľa

stačí že sme majiteľmi cieľa."

Text jednej z najznámejších slovenských piesní patrí skvelému slovenskému básnikovi, ale aj textárovi slovenskej populárnej hudby, divadelnému dramaturgovi a podnikateľovi Kamilovi Peterajovi. Dnes, 18. septembra, sa dožíva 75 rokov.

Debutoval v roku 1965 zbierkou Sad zimných vtákov a jeho kniha vyvolala veľký rozruch. Charakteristickým znakom jeho prvých zbierok je nepravidelný voľný verš a voľná strofická výstavba. Neskôr jeho básne obsahujú nové tematické okruhy a zovretejší tvar. Zbierka Lipohrádok je jedinečná v slovenskej povojnovej poézii vďaka tomu, že originálnym spôsobom spracúva krásu a podnety prírodného sveta. V neskoršej tvorbe, datovanej od konca 70. rokov, sa zameriava na problematiku medziľudských vzťahov a pocity odcudzenosti súčasníka. Je tiež jedným z najpopulárnejších textárov slovenskej populárnej hudby a spolu s Borisom Filanom je považovaný za zakladateľa modernej slovenskej textovej tvorby. Jeho texty sa vyznačujú kultivovaným lyrizmom, hravosťou a komunikatívnosťou. Spolupracuje s úspešnými spevákmi a skladateľmi (Pavol Hammel, Marián Varga, Miroslav Žbirka, Marika Gombitová, Robo Grigorov, Kristina a i.). S Jánom Štrasserom napísal texty pre muzikál Cyrano z predmestia, okrem toho je autorom textov úspešných slovenských muzikálov Adam Šangala, Tisícročná včela a detského muzikálu Šľahačková princezná. Preložil tiež texty muzikálov Loď komediantov, Husári a Svadby z klobúka. Ako scenárista napísal niekoľko rozhlasových a televíznych programov a bol dramaturgom niekoľkých ročníkov Bratislavskej lýry. Okrem poézie a textov piesní sa sporadicky venoval tiež písaniu kníh pre deti. Získal viacero literárnych ocenení – medzinárodnú cenu Pen klubu, tri Zlaté a dve Platinové knihy a niekoľko ďalších ocenení za úspešné predaje kníh vydavateľstva Ikar. Spolu s Martinom Augustínom je autorom exkluzívnych publikácií Toto je moja reč, či Texty v obrazoch, obrazy v textoch, ktoré sa stretli s mimoriadnym čitateľským ohlasom. Kamil Peteraj patrí medzi najpredávanejších slovenských básnikov. Jeho básne sú preložené do viacerých jazykov.

Oddelenie beletrie Knižnice Juraja Fándlyho ponúka jeho rozhovory s Jánom Štrasserom pod názvom Aby to fungovalo.