Knižnica Juraja Fándlyho gratuluje jubilantke!

Knižnica Juraja Fándlyho gratuluje jubilantke!

Začiatkom novembra 2020 oslávila spisovateľka a publicistka Margita Kániková významné životné jubileum. Keďže v tom období bola knižnica pre verejnosť zatvorená, oslava v Knižnici Juraja Fándlyho sa uskutočnila až teraz.

Jubilantka sa v oblasti kultúry pohybuje už niekoľko desiatok rokov. Začínala ako dobrovoľná knihovníčka, neskôr ako pracovníčka DK ROH Trnava, kde organizovala besedy so spisovateľmi, aj s takými, ktorí neboli konformní s vtedajším režimom. A stála aj pri zrode Literárneho klubu Bernolák a literárnej súťaže O cenu Slovenského učeného tovarišstva. Jej články sme si mohli prečítať v mesačníku Život a kultúra Trnavy, Smena na nedeľu, Literárny týždenník, po Novembri 89 krátko pracovala v novinách Trnavské listy, a neskôr, až do jeho zániku, v Hlase ľudu.

Neskôr prispievala do časopisu Kultúra, do Katolíckych novín a aj v súčasnosti si jej postrehy môžeme prečítať v Slovenských národných novinách či v Literárnom týždenníku.

Margitu Kánikovú poznáme najmä ako autorku viacerých kníh. Čitatelia isto poznajú tituly: V znamení púpavy, Trnavské impresie, Život na troskách nádeje, Z oblakov na tvrdú zem, O piatej u Thalmeinera, Baťova modlitebná knižka a tiež Zabudni na Paríž. Naposledy zavítala do našej knižnice na prezentáciu svojej najnovšej knihy, ktorú nazvala Smrť v prvý deň mieru.

Všetky jej príbehy súvisia s Trnavou a s postavami, ktoré žili, alebo žijú v našom meste. Ich osudy zobrazuje na pozadí konkrétnych historických udalostí a tak jej literárne diela svojím subjektívnym pohľadom farbisto dopĺňajú mozaiku našich predstáv o minulosti a ľuďoch v nej. I keď nepochádza z Trnavy, zo všetkých jej riadkov cítiť predovšetkým lásku k mestu, v ktorom žije už od roku 1941. Zo svojho vzťahu k Trnave sa krásne vyznala, keď prehlásila: „Ja nemám pocit, že som sa nenarodila v Trnave“. Veď nie miesto narodenia uvedené v rodnom liste, ale vzťah k mestu v našom srdci je určujúci. Margita Kániková bola po zásluhe ocenená v roku 2009 Pamätnou medailou predsedu TTSK a mesto Trnava jej udelilo v roku 2011 Cenu mesta Trnava.

Pri príležitosti krásnej „osemdesiatky“ želáme jubilantke všetko najlepšie, najmä pevné zdravie a ešte veľa tvorivých síl a stretnutí v Knižnici Juraja Fándlyho!