icon 360
Zobraziť štandardnú verziu stránky

Martin Sarvaš v našej knižnici povedal, že ZATIAĽ TOĽKO

Kto by nepoznal hity Tublatanky ako Šlabikár, Vo veľkej škole dní, Skúsime to cez vesmír, Dnes, Láska drž ma nad hladinou, Pravda víťazí či Loď do neznáma. Sú to všetko texty Martina Sarvaša, ktorý slovenskú hudobnú scénu pozná nielen z pozície rešpektovaného textára, ale aj z pohľadu manažéra, producenta a publicistu. V stredu 21. februára poctil svojou návštevou našu knižnicu a bol to sviatok.

Vyštudovaný architekt začal písať texty už ako študent gymnázia. "Pomocou písaných textov som sa v teenagerskom veku začal vysporiadavať s chaosom v hlave a realitou vzťahov," prezradil v rozhovore s moderátorom podujatia Martinom Jurčom.

Sarvašov talent sa prejavil začiatkom 80. rokov minulého storočia. Jeho text pre skupinu YPS sa v roku 1982 objavil na singlovom nosiči vtedy populárnej skupiny, a odvtedy, až do vydania svojej knihy Zatiaľ toľko, napísal stovky textov.

Napriek tomu, že písal texty aj pre Pavla Haberu, Metalindu, Ľubomíra Stankovského, Hex, Elán, Jána Lehotského či Laca Lučeniča, sa jeho meno spája predovšetkým so skupinou Tublatanka. Jeho bezprostredné vyznanie („Bez veľkej ambície tvoriť niečo nadčasové, chceli sme najprv len zažiť dobrodružstvo, koncerty, cestovať a spoznať spriaznené duše od Ústí nad Labem po Bardejov. Okrem textovania som sa preto stal štvrtým, nehrajúcim členom, dramaturgom, scenáristom, vyhadzovačom, babysitterom, nosičom aparatúry, vyjednávačom, moderátorom koncertov.“) návštevníci a návštevníčky našej knižnice patrične ocenili. 

V rozhovore neopomenul ani svoju prácu pre slovenské muzikály Báthoryčka (2005) a František z Assisi (2007). Je tiež autorom textov piesní divadelných komédií Čertice, Boyband, Námestíčko, Aj muži majú svoje dni, Sluha dvoch šéfov či Klimaktérium. Napísal aj slovenské texty pre svetoznámy muzikál Mamma Mia!, ktorý mal v roku 2017 premiéru v bratislavskom Divadle Nová scéna.

Sympatický hosť, ktorý sa hneď v úvode podujatia vyznal zo svojho pozitívneho vzťahu k nášmu mestu, si nielen svojou tvorbou, ale aj životným postojom celkom získal prítomné publikum. 

Knihu Martina Sarvaša Zatiaľ toľko, ktorá obsahuje 365 textov piesní, si môžete požičať v oddelení beletrie. 

Text: PhDr. Ľ. Malá

Galéria

Napíšte nám

Máte nápad alebo otázku na našu knižnicu? Neváhajte nám napísať, sme tu pre Vás.

Typy dokumentov:

Výber dokumentov publikovaných v rokoch:

Termín vypracovania oznámi knižnica na základe poradovníka.

Čo nám ešte chýba?