Ponad čas + Jsem Jazz

Slovenskí a českí autori sa predstavili v knižnici

Vo štvrtok 25. augusta privítala Knižnica Juraja Fándlyho vzácnych hostí. Priatelia z juhočeského klubu Obce spisovateľov v Českých Budějoviciach nadviazali na stretnutie s členmi trnavskej odbočky Spolku spisovateľov v roku 2021, kedy sa v našej knižnici uvádzal do života spoločný zborník poviedok Sedm+Sedem, alebo 7+7 a opäť nás po roku poctili svojou návštevou.

Spoločné stretnutia spisovateľov a básnikov neprinášajú len nové priateľstvá. Odkrývajú aj rozmanité pohľady na život, odlišné spôsoby myslenia, rôznorodé osudy aktérov. Stávajú sa tak obohatením pre všetkých zainteresovaných. To boli dôvody, prečo sa literáti rozhodli v spolupráci pokračovať a výsledkom sa stal ďalší spoločný zborník poviedok pod názvom Ponad čas, ktorý moderátor podujatia Pavol Tomašovič predstavil trnavskému publiku. Zbierku vydala Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave a za slovenskú stranu do nej prispeli svojimi poviedkami Miroslav Danaj, Štefan Kuzma, Zlata Matláková, Peter Mišák, Benjamín Škreko, Pavol Tomašovič a Igor Válek. Z českých autorov sa predstavuje Ladislav Beran, Stanislava Bumbová, Jana Dohnalová, Hanka Hosnedlová, Jiŕí Hovorka, Nina Roubíková a opäť František Tylšar. Posledne menovaného netreba v našej knižnici osobitne predstavovať, pretože je tu už dobre známy. Čo sme však o ňom nevedeli, je, že sa stal “ministrom Českej pohádkovej akadémie”. Autor deviatich ročníkov antológie železničiarov nás presvedčil, že má zjavne blízko aj k humoru a paródii. Naďalej je však pre neho v tvorbe najväčšou inšpiráciou železnica a železničná trať.

Na podujatí sa zároveň predstavila autorka Lucia Štefanová-Šafranková, členka klubu Obce spisovateľov v Českých Budějoviciach, so svojou zbierkou básní Jsem Jazz. Jej verše venované láske, jej hľadaniu, bolesti, ktorú neraz spôsobuje, ale aj šťastiu, ktoré prináša, si získali potlesk publika. Česko – slovenské rozprávanie dopĺňal svojím vystúpením Ľubomír Konečný, slovenský folkový spevák, textár a pesničkár.