Rozprávanie o Špíglsále

"Trnava je moje mesto rodné,

tam sa prechádzam v noci aj vo dne.

Trnavu mám rád,

chcel som jej to viackrát dokázať."

Zaspieval v úvode Rozprávania o Špíglsále hudobník Ľubomír Konečný, ktorý sa stal príjemným sprievodcom odborného výkladu kurátorky umeleckej zbierky a zbierky fotografií a pohľadníc Západoslovenského múzea v Trnave a Trnavčanky v jednej osobe Dr. Simony Jurčovej, o jednej z dominantných štvrtí nášho mesta - Špíglsále.

Záujem o históriu a súčasnosť mesta, v ktorom žijeme, patrí k zdravému lokálpatriotizmu a my v knižnici vieme, že v Trnave je kopec ľudí, ktorí sa radi zúčastňujú rôznych prednášok, výkladov či prechádzok po meste. Ako prezradil moderátor podujatia a riaditeľ knižnice Ing. Pavol Tomašovič, práve preto sme do svojho programu zaradili cyklus Mesto a knižnica, v ktorom dostanú v tomto roku priestor zaujímaví odborníci so svojimi prednáškami. Téma je jednoduchá: Mesto Trnava.

Ako prvá v rámci cyklu vystúpila so svojou prednáškou PaedDr. Simona Jurčová, ktorá priblížila známu štvrť Trnavy od 19. storočia, kedy sa za hradbami začali stavať najskôr majere, dielne, firmy, ale aj vilky so záhradami. Predstavila niekoľko plánov mesta a j originálnych, ešte nepublikovaných fotografií zo súkromných archívov a archívu Západoslovenského múzea v Trnave. Premeny štvrte v čase boli zaujímavou exkurziou dejinami mesta, dejinami, ktoré sú naplnené ľudskými osudmi a príbehmi. A tie sú zachytené v knihách, ktoré nájdete v našej knižnici - aj od Simony Jurčovej, ktorá napísala niekoľko knižných publikácií, ktoré mapujú historickú Trnavu. Prečítajte si.