S mimoriadnou profesorkou o mimoriadnom človeku

V podvečer 27. septembra sme sa v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave stretli s doc. PhDr. Rozáliou Čornaničovou, CSc., emeritnou mimoriadnou profesorkou Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, jednou z najvýznamnejších osobností moderného vzdelávania dospelých na Slovensku.

Témou našej debaty bol Juraj Fándly, najaktívnejší predstaviteľ prvej generácie bernolákovcov, nadšený národný buditeľ, znalec slovenského ľudového jazyka, priekopník osvetovej práce, osvietenec, popularizátor a jeden z najplodnejších spisovateľov svojej doby.

Pani profesorka nám priblížila nielen priblížila nielen osobnosť Fándlyho, ale aj obdobie osvietenstva na Slovensku. Zhodnotila prínos diela Fándlyho v spoločenskom aj hospodárskom kontexte doby. Priblížila Fándlyho ako človeka jazykovo erudovaného, kňaza nového typu – učiteľa ľudu slovom aj písmom. Človeka s pevným charakterom, vytrvalosťou a odhodlaním edukáciou ľudu podporovať spoločensko-hospodárske reformy, a tým zlepšovať životnú situáciu slovenského roľníka. Tomuto poslaniu prinášal osobné ľudské aj ekonomické obete. Neopomenula ani jeho prínos pre Slovenské učené tovarišstvo.

Pani profesorka sa celoživotne zameriavala na edukáciu seniorov. Vo svojej vedecko-výskumnej práci sa venovala Fándlymu. Fándlyho považuje za priekopnícku osobnosť vzdelávania dospelých vzhľadom k tomu, že vo svojom diele rozpracúval aj metodiku foriem, obsahu a realizácie edukačných aktivít pre roľníkov. Môžeme ho považovať za prvého slovenského teoretika edukácie dospelých.

Zasvätený výklad priniesol nové pohľady na život a dielo Juraja Fándlyho. Uvedomili sme si, že napriek tomu, že od jeho smrti uplynulo už viac ako 210 rokov, stále je jeho odkaz aktuálny. Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave už dvadsaťpäť rokov hrdo nesie jeho meno.