Slávnostné otvorenie záhradnej čitárne

Pondelok 29. mája bol v našej knižnici výnimočný deň. Za prítomnosti vedenia Trnavskej župy, vedenia mesta Trnava a početnej verejnosti sme slávnostne otvorili a verejnosti oficiálne sprístupnili unikátny objekt záhradnej čitárne. Zriaďovateľ knižnice – Trnavská župa poskytla ešte počas pandémie finančné prostriedky na stavbu tohto ekologického objektu, ktorý svojím architektonickým riešením vhodne zapadol do prostredia knižničnej záhrady. Ekologický rozmer stavby potvrdila zelená strecha objektu, ktorý vykazuje jedinečné tepelno-technické vlastnosti. Zelená strecha chráni budovu pred veľkými výkyvmi teplôt počas jednotlivých ročných období, zabraňuje prehrievaniu v lete alebo ochladzovaniu v zime a v neposlednom rade zvyšuje estetický dojem a korešponduje so súčasnou snahou prinavrátiť zeleň do miest. Záhradná čitáreň bude slúžiť čitateľom a čitateľkám v prvom rade ako miesto, kde si budú môcť prečítať dennú tlač a časopisy. Zároveň bude slúžiť aj ako bezbariérové pracovisko pre znevýhodnených návštevníkov a návštevníčky, ktorí si budú môcť z tohto prostredia požičať knihy aj z iných oddelení knižnice.

Na počesť oficiálneho otvorenia záhradnej čitárne pracovníci knižnice pripravili celodenný program určený pre všetky vekové kategórie návštevníkov. Dopoludnia privítala záhradná čitáreň najmenších čitateľov a čitateľky. O ich zábavu sa postaralo divadlo ZuNeVa s divadelným predstavením o slušnom správaní pod názvom O nevychovanej Zuze, v ktorom sa predstavila herečka Zuzana Vavrová a aj nevychovaná Zuza. Popoludní už jedinečná stavba so zelenou strechou, budúce miesto stretnutí s literárnymi hosťami, miesto, kde nájdu svoj priestor komunity a záujmové skupiny, privítala vzácnych hostí - župana Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča, vicežupanku Veroniku Buc, vicežupanov Rastislava Mráza a Patrika Voltmanna, za mesto Trnava viceprimátorku Evu Nemčovskú, projektanta objektu aj zástupcu fi. Invex - zhotoviteľa stavby, riaditeľov kultúrnych inštitúcií a partnerov knižnice a aj početných priaznivcov knižnice. Podujatím, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, sprevádzala šarmantná Dália Šaškovičová. Ako hosť v programe vystúpila speváčka Katarína Feldeková a herec Divadla Jána Palárika v Trnave Martin Kochan. Pri príležitosti slávnostného otvorenia záhradnej čitárne boli zároveň ocenení Krajskou pobočkou Spolku slovenských knihovníkov a knižníc najlepší knihovníci a knižnice v Trnavskom samosprávnom kraji. Z rúk predsedníčky krajskej pobočky spolku Zuzany Martinkovičovej a župana Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča si Pamätné listy a grafiky prevzali štyri zaslúžilé knihovníčky - Jana Brliťová, Jana Pifková a Mária Tóthová z Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave a pani Zuzana Halászová z Obecnej knižnice v Dolnom Štáli v okrese Dunajská Streda a štatutárni zástupcovia troch knižníc - Galantská knižnica Galanta, Žitnoostrovská knižnica v Dunajskej Strede, Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave. Všetkým oceneným srdečne gratulujeme!

Ako vo svojom príhovore zdôraznil župan Jozef Viskupič, realizácia záhradnej čitárne je jedným z rozvojových projektov Trnavskej župy. Jeho cieľom bolo otvoriť zrevitalizovanú knižničnú záhradu prepojenú s mestským Ružovým parkom pre verejnosť, poskytnúť tento priestor ako domov pre kultúru a kultúrne podujatia. Zároveň prisľúbil pokračovať v kultivácii priestoru knižničnej záhrady osadením Koniarekovej sochy Dievčatko pod sprchou. Už teraz sa na to tešíme nielen my knihovníci, ale aj kultúrna verejnosť Trnavy.

Text: PhDr. Ľ. Malá