Trnava stratila významnú osobnosť vedy a kultúry

Trnava stratila významnú osobnosť vedy a kultúry

21. novembra 2020 zomrel prof. PhDr. Jozef Šimončič, CSc., archivár, historik, vysokoškolský pedagóg, excelentný znalec dejín Trnavy.

Jozef Šimončič pôsobil od roku 1954 ako archivár mesta Trnava a viac ako štyridsať rokov (1960 - 1992) bol riaditeľom Štátneho okresného archívu v Trnave. Bol tiež jedným zo zakladajúcich pedagógov obnovenej Trnavskej univerzity, kde prednášal do roku 2007.

Nielen pre laickú, ale i pre odbornú verejnosť bola nesmierne cenná jeho schopnosť približovať dejiny zrozumiteľným spôsobom. Bol spoluautorom a zostavovateľom rozsiahlej monografie Dejiny Trnavy, ktorá vyšla v roku 1988 pri príležitosti 750. výročia udelenia výsad slobodného kráľovského mesta Trnave a významne prispel k zostaveniu monografie Dejiny Trnavy z roku 2010. Zároveň napísal stovky prác a článkov o histórii Trnavy a okolia, ktoré publikoval nielen v odbornej, ale aj v regionálnej tlači.

Počas novembrových udalostí v roku 1989 to bol práve Jozef Šimončič, ktorý prvý prišiel v Trnave s myšlienkou vrátiť súsošie Najsvätejšej Trojice na trnavské hlavné námestie.

S historikom a archivárom Hadriánom Radvánim spolupracoval na obrazovej publikácii Stará Trnava v obrazoch, ktorá vyšla v roku 1994. V roku 1998 vydal knihu Mojej Trnave a v roku 2002 pripravil vydanie najdôležitejších dokumentov pôvodnej i obnovenej Trnavskej univerzity pod názvom Dokumenty Trnavskej univerzity 1635 – 1998.

Profesor Šimončič bol tiež autorom vyše 60 návrhov erbov miest a obcí okolia Trnavy.

Za svoj život získal množstvo ocenení a uznaní, okrem iného Cenu mesta Trnava, stal sa Čestným občanom mesta Trnava, Trnavčanom 20. storočia, aj nositeľom vyznamenania Pribinov kríž III. triedy za významné zásluhy v oblasti archívnictva a histórie, ktoré si prevzal z rúk prezidenta v roku 2007.

Knižnica Juraja Fándlyho vyslovuje úprimnú sústrasť rodine a odbornej verejnosti, ktorá stratila jedného z najväčších znalcov dejín prvého slobodného kráľovského mesta.