Týždeň slovenských knižníc 2019

SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE TSK v TTSK sa uskutočnilo 4. marca 2019 o 10.00 hod. v Zrkadlovej sále Divadla Jána Palárika v Trnave. Slávnostný príhovor predniesol župan TTSK Jozef Viskupič, Hosťom sa prihovoril hovorca Mesta Trnava Pavol Tomašovič a Lívia Koleková, riaditeľka Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave. Podujatie moderovala Alena Beňová.

Medzi hosťami boli prítomní riaditeľ Odboru kultúry a športu TTSK Peter Kadlic, riaditelia knižníc v Senici, Galante, Dunajskej Strede a riaditelia ostatných kultúrnych inštitúcií v Trnave. Podujatie bolo určené pre študentov SŠ, prítomní študenti a pedagógovia boli z Gymnázia Jána Hollého v Trnave a z Gymnázia Angely Merici v Trnave. O hudobný zážitok sa postaral mladý talentovaný huslista Imrich Farkaš s klavírnym sprievodom Štefana Ternockého.

Knižnica celkovo pripravila v tomto týždni 19 podujatí (vrátane kolektívnych návštev), z toho bolo 13 určených dospelým a 6 deťom. Spolu sa na nich zúčastnilo 661 účastníkov.

Ďalšou sprievodnou akciou bola amnestia na všetky sankčné poplatky za dlho nevrátené knihy. Túto šancu využilo spolu 171 čitateľov. Vrátili takto 506 kníh. Riaditeľské upomienky – 18.

Jednorazový vstup pre návštevníka bol zadarmo. Túto akciu využil 1 návštevník v oddelení odbornej literatúry.

4. marca 2019 – pondelok

SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE TÝŽDŇA SLOVENSKÝCH KNIŽNÍC 2019. Vyhlásenie vedomostnej a výtvarnej súťaže pre deti základných škôl MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK A MY PO JEHO STOPÁCH.

10.00 hod. – Zrkadlová sála DJP v Trnave

BESEDA S BÁSNIKOM IVANOM ŠTRPKOM – ŽIŤ SVOJU BÁSEŇ. Moderátor Oliver Rehák. Pripravené v spolupráci s Literárnym informačným centrom v Bratislave v rámci propagácie pôvodnej slovenskej literatúry pre študentov SŠ. Podujatie sa uskutočnilo v rámci cyklu Knižnica mladým a z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

10.00 hod. – Zrkadlová sála DJP v Trnave

5. marca 2019 - utorok

MOZGOVÝ JOGGING

Stretnutia určené seniorom, ktorí si chcú osvojiť techniky trénovania pamäti a ich využitie v každodennom živote. Počas tréningu účastník absolvuje cyklus stretnutí, na ktorých sa naučí zvládať viaceré techniky aktivizácie pamäti. Prebieha skupinovou formou. Tréningy vedie certifikovaný tréner pamäti.

9.00 – 11.00 hod. - učebňa Knižnice JF v Trnave

6. marca 2019 - streda

SPOLU TO ZVLÁDNEME

Vzdelávací počítačový kurz pre začiatočníkov v oblasti práce s počítačom, s internetom a e-mailom. Kurzy sú určené pre seniorov, ktorí ešte neprišli do kontaktu s počítačom, prípadne s ním pracovali veľmi málo. Účastníci kurzu sa oboznamujú so základmi práce s počítačom (písanie a úprava textov, vloženie a úprava obrázku, práca s webom a elektronickou poštou).

10.00 – 11.30 hod. - študovňa Knižnice JF v Trnave

7. marca 2019 - štvrtok

SVIŇA

Stretnutie so spisovateľom Arpádom Soltészom. Moderoval Jozef Dado Nagy. Podujatie sa konalo v rámci cyklu Súčasná slovenská literatúra. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

16.00 hod. - čitáreň Knižnice JF v Trnave

PRE DETI

6. marca 2019 – streda

CERUZKO A FARBIČKA

Interaktívne vystúpenie pre najmenších čitateľov v rámci cyklu podujatí Maličkí a mamičky.

11.00 hod. - oddelenie pre deti Knižnice JF v Trnave

8. marca 2019 – piatok

MÔJ ŽIVOT S HUDBOU

Stretnutie s mladou bubeníčkou Nikoletou Šurinovou, víťazkou súťaže Česko Slovensko má talent 2018.

10.00 hod. - hudobné oddelenie Knižnice JF v Trnave, Ul. M. Schneidra-Trnavského 5

8. marca 2019 – piatok

POŠTÁR SLIMÁK OLIVER

Stretnutie detí so spisovateľom Ľubošom Bohunickým.

10.00 hod. - oddelenie pre deti Knižnice JF v Trnave