icon 360
Zobraziť štandardnú verziu stránky

Vianočná Trnavská poetika

Cieľom cyklu Trnavská poetika je odkrývať a sprostredkovať milovníkom poézie harmóniu v dnešnom uponáhľanom svete. Poézia takú silu má a ukázalo sa to aj na poslednom stretnutí obľúbeného cyklu 14. decembra, ktorý niesol špeciálny názov „Vianočná poetika“.

Ako povedal v úvode podujatia moderátor a riaditeľ knižnice v jednej osobe Pavol Tomašovič, „čas Vianoc je časom blízkosti, ale aj časom odchodov a návratov.“ Tento bonmot nezvolil náhodne, pretože takýto názov nesie aj najnovšia kniha Štefana Kuzmu, ktorý ju na predvianočnej poetike aj predstavil. Všetky texty z nového titulu tohto skúseného regionálneho autora sú prepojené témou odchodov a návratov. Miestom deja je prostredie Trnavy a ďaleké Španielsko, ktoré autor pravidelne navštevuje. Pravidelne opúšťa svoje mesto, aby podľahol čaru bezstarostnej Hispánie. Podľa neho však z domova neodchádzame, ani sa do neho nevraciame, pretože „domov nachádzame sami v sebe“ a každé „miesto, kde človek sníva, je dobré miesto“. Knihu na potešenie všetkých prítomných autor poskytol ako vianočný darček, takže ním načrtnuté príbehy si budeme môcť dočítať. 

Druhým hosťom Vianočnej poetiky bol držiteľ ocenenia Fra Angelica - skvelý básnik a aj fotograf Erik Ondrejička. Jeho verše hladili dušu, priniesli múdrosť v harmónii s porozumením. Ako básnik prezradil, „napísať báseň je šťastie“. My dokladáme, že nielen pre neho. Aj pre nás poslucháčov. Pretože poetické slovo je mostom k tomu, čo nás presahuje a čo si práve v predvianočnom čase viac uvedomujeme.  

Text: PhDr. Ľ. Malá

Galéria

Napíšte nám

Máte nápad alebo otázku na našu knižnicu? Neváhajte nám napísať, sme tu pre Vás.

Typy dokumentov:

Výber dokumentov publikovaných v rokoch:

Termín vypracovania oznámi knižnica na základe poradovníka.

Čo nám ešte chýba?