Život dolu hlavou. O netopieroch v lesoch aj mestách

V spolupráci so Slovenskou ornitologickou spoločnosťou / BirdLife Slovensko vás pozývame na prednášku o lietajúcich cicavcoch. Áno. Bude sa hovoriť o netopieroch. Ich život je opradený mnohými poverami. Často ich spájajú s nadvládou zla, temných síl či strašidiel. Netopiere sú pre väčšinu ľudí "odpudzujúce" a "strašidelné" zvieratá. Avšak, nijaká negatívna vlastnosť, ktorú ľudia týmto zvieratám pripisujú, nie je pravdivá. Ani povera o tom, že sa netopiere môžu zapliesť do vlasov. Sú totiž vynikajúcimi vzdušnými akrobatmi.

Netopiere naopak predstavujú nenahraditeľnú skupinu živočíchov. Lovia totiž hmyz, ktorý je aktívny výlučne v noci a pre vtáky loviace cez deň neprístupný. Udržujú tak na únosnej miere stavy tohto hmyzu a zabraňujú jeho premnoženiu v prírode. Takže sú veľmi užitočné. Ak sa chcete dozvedieť viac o týchto zaujímavých zvieratách, prijmite pozvanie na prednášku ekológa a biológa so zameraním na ochranu prírody Vladimíra Nemčeka. Je spoluzakladateľom organizácií Saola - ochrana prírody a REWILD Institute. Vyštudoval odbor Ochrana a využívanie prírody a krajiny na Univerzite Komenského v Bratislave. Neskôr pracoval v mimovládnej organizácii na projektoch ako odborný pracovník. Zaoberá sa ekológiou vtákov a netopierov a vplyvom spoločnosti na biodiverzitu a ekosystémy. Okrem realizácie regionálnych a medzinárodných projektov zameraných na ochranu rôznych druhov živočíchov sa venuje vzdelávaniu detí v prírodovednom klube Sovule.

20. máj o 18.00 - záhradná čitáreň