Ako zachovať pokoj mysle - tri antické odpovede na pandémiu

Na túto v čase koronakrízy vôbec nie jednoduchú otázku sa pokúsil odpovedať na prvom novembrovom podujatí pre dospelých na pôde Knižnice Juraja Fándlyho vedúci Katedry filozofie a aplikovanej filozofie Filozofickej fakulty UCM v Trnave Peter Fraňo.

Svetová pandémia, strach, pocit ohrozenia, sociálna izolácia, prepad ekonomiky, strata, alebo hrozba straty zamestnania - s takýmito negatívnymi a deštrukčnými informáciami sa potýkame už druhý rok. Ako a kde máme nájsť silu pozitívnej mysle, kde zdroj pohody, pozitivity, krásy a príjemnosti?

Doc. Mgr. Peter Fraňo, PhD. si na pomoc zobral príklady z antiky. Stoicizmus, epikúreizmus či skepticizmus ponúkajú návody, ako sa vysporiadať s nepríjemnými a negatívnymi informáciami a ako skvalitniť naše prežívanie a naše životy. Netreba hľadať nič nové, stačí siahnuť po overených prostriedkoch. Už Cicero nám predsa odkázal: „Historia magistra vitae est.“

Nevzrušujme sa nad tým, čo nie je v našej moci ovplyvniť, buďme pripravení na všetky možné varianty vývoja situácie, založme svoje osobné šťastie na vlastnom rozume a kritickom myslení, snažme sa vystačiť s málom, nemajme prehnané nároky, budujme si pevné osobné priateľstvá, uvažujme o veciach a žime v prítomnosti. Asi to nám v skratke odkazujú antickí myslitelia a filozofi. Zdá sa vám, že tieto rady nie sú ani trochu archaické, že reflektujú našu súčasnú situáciu?

Tí, ktorí v stredu popoludní nemali čas si vypočuť prednášku Petra Fraňa podporenú z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia osobne, nemusia byť sklamaní, prednášku si v predvianočnom týždni môžete vypočuť na YouTube kanáli našej knižnice.

PhDr. Ľ. Malá