Zobraziť štandardnú verziu stránky

Ako zachovať pokoj mysle - tri antické odpovede na pandémiu

Na túto v čase koronakrízy vôbec nie jednoduchú otázku sa pokúsil odpovedať na prvom novembrovom podujatí pre dospelých na pôde Knižnice Juraja Fándlyho vedúci Katedry filozofie a aplikovanej filozofie Filozofickej fakulty UCM v Trnave Peter Fraňo. 

Svetová pandémia, strach, pocit ohrozenia, sociálna izolácia, prepad ekonomiky, strata, alebo hrozba straty zamestnania - s takýmito negatívnymi a deštrukčnými informáciami sa potýkame už druhý rok. Ako a kde máme nájsť silu pozitívnej mysle, kde zdroj pohody, pozitivity, krásy a príjemnosti?

Doc. Mgr. Peter Fraňo, PhD. si na pomoc zobral príklady z antiky. Stoicizmus, epikúreizmus či skepticizmus ponúkajú návody, ako sa vysporiadať s nepríjemnými a negatívnymi informáciami a ako skvalitniť naše prežívanie a naše životy. Netreba hľadať nič nové, stačí siahnuť po overených prostriedkoch. Už Cicero nám predsa odkázal: „Historia magistra vitae est.“

Nevzrušujme sa nad tým, čo nie je v našej moci ovplyvniť, buďme pripravení na všetky možné varianty vývoja situácie, založme svoje osobné šťastie na vlastnom rozume a kritickom myslení, snažme sa vystačiť s málom, nemajme prehnané nároky, budujme si pevné osobné priateľstvá, uvažujme o veciach a žime v prítomnosti. Asi to nám v skratke odkazujú antickí myslitelia a filozofi. Zdá sa vám, že tieto rady nie sú ani trochu archaické, že reflektujú našu súčasnú situáciu?

Tí, ktorí v stredu popoludní nemali čas si vypočuť prednášku Petra Fraňa podporenú z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia osobne, nemusia byť sklamaní, prednášku si v predvianočnom týždni môžete vypočuť na YouTube kanáli našej knižnice.  

PhDr. Ľ. Malá  


Galéria

Napíšte nám

Máte nápad alebo otázku na našu knižnicu? Neváhajte nám napísať, sme tu pre Vás.

Typy dokumentov:

Výber dokumentov publikovaných v rokoch:

Termín vypracovania oznámi knižnica na základe poradovníka.

Čo nám ešte chýba?