Beseda s publicistom Jurajom Hradským

Štvrtkový podvečer 29. septembra patril v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave posedeniu so spisovateľom, výtvarníkom a publicistom Jurajom Hradským. V čitárni knižnice sa zišli naslovovzatí odborníci, fajnšmekri, ktorí si nenechali ujsť príležitosť vypočuť si rozprávanie erudovaného spisovateľa o jeho životnej ceste, ale predovšetkým o histórii a jeho celoživotnom záujme – o chladných zbraniach.

Rodený Cíferčan žijúci v Bratislave napísal množstvo publikácií. V centre jeho pozornosti je najmä vojenská história - v roku 2021 vyšla jeho publikácia Čestná stráž prezidenta SR – história a súčasnosť, v ktorej sa čitatelia môžu dozvedieť podrobnosti o uniformách, výzbroji a výstroji, o ceremoniáloch, aj o výcviku tejto jednotky. Náš hosť v rozhovore s moderátorom podujatia Martinom Jurčom prezradil aj veľa pikantérií zo zákulisia prípravy jednotky Čestnej stráže prezidenta SR, na ktorej sa sám podieľal. Rozprávali sme sa však aj o jeho ďalších knihách, ktoré nájdete aj vo fonde našej knižnice - monografie o historických zbraniach, kniha o histórii ikonickej bratislavskej kaviarne Štefánka, publikácia o dejinách Rusoviec, Lamača, aj rodnej obce Cífer, kniha venovaná Napoleonovi a Bratislave a mnoho ďalších. Na slovo vzatého a odborne zdatného spisovateľa neprekvapili ani početné otázky publika, na všetky vedel okamžite obšírne odpovedať. Široká diskusia opäť potvrdila, že v Trnave je množstvo ľudí, ktorí majú vzťah k dejinám a zaujímajú sa o históriu našej krajiny.

Podujatie, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, bolo príspevkom Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave k práve prebiehajúcim Dňom európskeho kultúrneho dedičstva.

Text: PhDr. Ľ. Malá