Cestou necestou nielen Brazíliou

V knižničnej záhrade sme v letný podvečer 30. júna 2021 privítali milého hosťa, ktorý nám prišiel porozprávať o jeho cestách po svete. Roman Nemec je cestovateľ, moreplavec, dobrodruh, autor blogu, novinových článkov a spolupracovník občianskeho združenia Cestou necestou. Precestoval kus sveta, dotkol sa všetkých šiestich kontinentov, čo ale nepovažuje za cieľ, ale za cestu k poznaniu. Verí, že život ho naviguje ku križovatkám, kde za zmienku stojí tých zopár zásadných, ktoré výrazne ovplyvnili i zmenili jeho pohľad na život. Spoznal množstvo zaujímavých krajín. A jednou z nich bola aj Brazília.

Dobrodružnú cestu životom začal Roman Nemec v skupine historického šermu, precestoval postupne všetky kontinenty sveta a stal sa aj moreplavcom, k čomu ho inšpirovali hlavne knihy ako Starec a more od Ernesta Hemingwaya, Kon-Tiki od Thora Heyerdahla alebo Morský vlk od Jacka Londona.

Porozprával nám aj o Amazónii, Kolumbii, Írsku a hlavne Brazílii, kde zažil kultúrny šok v podobe otvorenosti, srdečnosti multikultúrnej spoločnosti, ktorej na tvári nikdy nechýba úsmev.

Atmosféru doplnilo v štyroch hudobných vstupoch zoskupenie Colorful People – gitara Juraj Holoda a speváčka Lenka Novotná, ktorá aj zahrala na nie príliš známy hudobný nástroj cajon (čítaj kachon).

Podujatie moderoval Martin Jurčo a bolo natáčané Západoslovenskou televíziou. Malú ukážku z nášho podujatia si môžete pozrieť na našom FB.