Čierny humor v bielom plášti 3

1. júla 2021 Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave opäť privítala priaznivcov humoru. Knižničná záhrada sa nimi zaplnila pri prezentácii knihy Petra Vala, ktorá vyšla v tomto roku pod názvom Čierny humor v bielom plášti 3.

Prozaik, dramatik, publicista Peter Valo začínal ako divadelný kritik. Neskôr písal divadelné hry a fejtóny, ktoré vyšli aj knižne. Pri príprave prvej reportáže z nemocničného prostredia pred viac ako dvadsiatimi rokmi ho táto téma natoľko zaujala, že odvtedy sa jej venuje nepretržite. Počas tohto obdobia zbieral historky zo života známych i menej známych slovenských lekárov. V roku 2013 vyšla kniha s týmito príbehmi pod názvom Čierny humor v bielom plášti. Prezentoval ju aj v našej knižnici v rámci podujatí pripravovaných v spolupráci s klubom Fórum humoristov. Druhá časť knihy vyšla v roku 2016. Keďže obe vyvolali čitateľský záujem, autor pripravil i tretiu knihu s úvodom profesora Jána Štencla. Tentoraz ponúka viac ako štyri desiatky skutočných príbehov z ambulancií a nemocníc, v ktorých opäť vystupujú skutoční lekári. Autor každého z nich vidí ako úprimného človeka, jedného z nás, ktorý sa neraz ocitá v humornej situácii. Bonusom knihy je životopis lekára na konci každého príbehu. Čitateľ má tak možnosť lepšie spoznať viaceré osobnosti našej medicíny.

Prekvapením tohto stretnutia bola návšteva popredného slovenského barytonistu a neúnavného propagátora hudby v rôznych jej podobách i žánroch Martina Babjaka, ktorý je dlhoročným priateľom Petra Vala. Počas večera vystúpil ako krstný otec prezentovanej knihy, keď okrem prečítanej ukážky publikum potešil aj piesňou Santa Lucia. Samotnú knihu na svet však priviedli dvaja renomovaní lekári – prednosta Urologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Trnave MUDr. Erich Mikurčík, PhD. a významný slovenský chirurg, Trnavčan, prof. MUDr. Miroslav Danaj, CSc., a to priamo operačným zákrokom z vnútra vankúša.

Zárukou príjemného večera určite bolo hudobné osvieženie v podaní Pavla Opatovského a Jozefa Laciho Pagáča a tiež moderovanie Pavla Tomašoviča, riaditeľa Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave.