Čierny lev v knižnici

Jozef Dado Nagy, spisovateľ, publicista, moderátor a organizátor literárnych podujatí je v Knižnici Juraja Fándlyho pravidelným hosťom. Vo štvrtok 11. novembra si do diskusie priviedol jedného z najzaujímavejších súčasných autorov - Michala Hvoreckého. Vyštudovaný estetik pracuje a riaditeľuje v Goetheho inštitúte, píše poviedky, romány a publicistiku (Silný pocit čistoty, 1998, Lovci & zberači, 2001, Posledný hit, 2003, Plyš, 2005, Eskorta, 2007, Pastiersky list, 2008, Dunaj v Amerike, 2010, Naum, 2012, Wilsonov, 2015, Trol, 2017, Bratislava - Čarovná metropola, 2019, Tahiti, 2019, Čierny lev, 2020).

Okrem prózy je aj autorom divadelnej hry nazvanej Slovenský inštitút, jedna komédia (2009). Jeho knihy vyšli v prekladoch do desiatich jazykov. Z nemčiny preložil niekoľko divadelných hier, tri reportážne knihy od Martina Pollacka, román A je tu zas od Timura Vermesa či komiks o Nickovi Caveovi od Reinharda Kleista. Najnovšie preložil román Domov od Judith Hermann, skvelej nemeckej autorky známej silnými vizuálnymi obrazmi. Venuje sa aj tvorbe pre deti, a teší nás, že jeho knihu Dunaj, magická rieka ilustrovala talentovaná Trnavčanka Simona Čechová.

Po rokoch sa vracia vo svojej tvorbe k fragmentárnemu žánru a prostredníctvom poviedok literárnej fantastiky reaguje na nové výzvy ako pandémia, génové manipulácie, migrácia, klimatická kríza, pravicový populizmus či náboženský fanatizmus. V Dunaji ožíva vyza, mimochodom, keď pôjdete s deťmi do Prírodovedného múzea SNM v Bratislave, nájdete ju tam, v pohľade späť nás neobsadili Rusi, ale Američania, homosexuál nebojuje za svoje práva, ale snaží sa o „vyliečenie“. V jedenástich príbehoch nechýba napätie, irónia ani humor. Prečítajte si! Ale reč nebola iba o Čiernom levovi. Sčítaný a rozhľadený intelektuál hľadá odpovede na výzvy súčasného sveta, hlbšie premýšľa nad dôsledkami súčasnej krízy, nielen spojenej s vírusom, ale aj ekológiou, ekonomikou a ľudskými vzťahmi. Nemá definitívne odpovede, stále ich hľadá a tým núti k premýšľaniu aj nás. Inšpiratívnym môže byť pre nás aj fakt, že ako zistil počas svojho pobytu, na Islande prečíta každý obyvateľ za rok 19 kníh. Ako je to s vami?

PhDr. Ľ. Malá