Deň obetí holokaustu

09.09.2020
Oznamy

Dnes, 9. septembra, si na Slovensku pripomíname Deň obetí holokaustu a rasového násilia. Odkazuje na konkrétnu udalosť - prijatie tzv. Židovského kódexu v roku 1941, po ktorom nasledovali transporty slovenských Židov do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov. Toto temné obdobie našich dejín si každoročne pripomíname, aby sme ostali obozretní voči prejavom diskriminácie a rasovej nenávisti v súčasnosti a nedopustili opakovanie takejto tragédie.

Viacerí autori sa vo svojich dielach zapodievajú touto témou. Oddelenie beletrie Knižnice Juraja Fándlyho ponúka okrem iných aj mimoriadne dramaticky vyrozprávaný príbeh významnej českej spisovateľky Aleny Mornštajnovej Hana (Kniha roka 2017 v ČR).