Dom
V rámci cyklu Poézia slova a života pozvala Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave v stredu 11. októbra na stretnutie s čitateľmi a čitateľkami jednu z najvýraznejších slovenských poetiek posledných rokov - Miroslavu Ábelovú. Sympatická rozhlasová redaktorka, občasná herečka a prekladateľka, ktorá píše texty aj pre Davida Kollera a miluje Nirvánu, vždy píše o tom, čo práve prežíva, a tak sa jej texty stávajú odrazom jej momentálneho sveta, jej skúsenosti, pocitov a názorov. V poézii nie je nováčikom, prvýkrát publikovala v kolektívnej zbierke Sólo pre 9 hlasov v roku 2011, v tom istom roku jej vyšla vlastná zbierka básní Striptíz. O rok neskôr zvíťazila pod pseudonymom Pán A v anonymnej literárnej súťaži Básne 2012 s cyklom básní Niečo originálne, v roku 2014 vydala básnickú zbierku Na!, v roku 2016 Básničky pre domáce paničky. V našej knižnici sa naposledy predstavila v roku 2021 so zbierkou Večný pocit nedele (2018) v rámci cyklu Trnavská poetika. Najnovšiu zbierku Dom ponúkla v symbióze s hudobným zoskupením Family Friend.
Moderátori podujatia Pavol Tomašovič a Štefan Kuzma previedli prítomných milovníkov poézie tromi časťami zbierky - tromi príbehmi žien z jednej obce: osamelej starnúcej alkoholičky, ktorej padá na hlavu vlastný dom, mladej matky, ktorá sa s rodinou presťahuje z paneláku v meste do nového domu na dedine a ženy z chatrče na okraji obce, ktorej život obmedzili a zmenili tajomné myši. Všetky tri príbehy rámcuje dom, ako priestor, v ktorom sa cítime v bezpečí a sami sebou, no často aj akoby vo väzení, či dokonca v ohrození života. Mirka Ábelová na rozdiel od predchádzajúcich zbierok v Dome nevypovedá len o svojej vlastnej prežitej skúsenosti, jej výpoveď je tentokrát širšia, reflektuje svet okolo nej a nástrahy, ktoré prináša, skúma odpovede na otázky
"čo pre nás znamenajú domovy
čo pre ne znamenáme my
čo z nich robí nás
a čo sme my".
Kniha je krásne ilustrovaná tromi renomovanými ilustrátorkami - Janou Farmanovou, Katarínou Janečkovou a Ivanou Šátekovou.
Podujatie finančne podporil Fond na podporu umenia.
Text: PhDr. Ľ. Malá