Dušan Dušek a Dušan Hanák boli hosťami knižnice

V spolupráci s občianskym združením Občiansky klub Trnava sme pozvali priateľov dobrej literatúry a intelektuálneho rozhovoru na podujatie zaradené do osláv sedemdesiatych narodenín režiséra a herca Juraja Nvotu, ktoré organizátori nazvali Ružové sny Juraja Nvotu.

V knižnici sme si tohto režiséra spojeného s trnavským divadlom pripomenuli prostredníctvom jeho dvoch priateľov, s ktorými počas svojej kariéry tvorivo spolupracoval. V stredu 19. júna pozvanie na besedu prijal básnik, spisovateľ, filmový scenárista, autor rozhlasových hier Dušan Dušek a významný slovenský režisér a vysokoškolský pedagóg Dušan Hanák. Dušan Dušek je autorom scenára k filmu Ružové sny, ktorý režíroval Dušan Hanák a Juraj Nvota v ňom hral hlavnú úlohu. Tento film bol prvým z dvoch spoločných projektov týchto tvorivých osobností. Moderátor podujatia Martin Jurčo erudovane viedol debatu týchto dvoch vynikajúcich slovenských tvorcov, ktorí svojím dielom zastávajú v slovenskej kultúre významné miesto. Ich rozprávanie začalo spomienkami na tvorivý proces pri príprave filmu Ružové sny a na snahu vytvoriť skutočne pravdivý slovenský film s autentickými postavami. Hanákovi a Dušekoví hrdinovia sú vždy autentickí, pretože sú odpozeraní zo života a ich repliky sú, ako sme dozvedeli z besedy, priamo odpočuté a zapísané do zápisníkov, aby boli príhodne využité v neskorších scenároch. Dušan Dušek totiž považuje „za najväčší zdroj inšpirácie hovorový jazyk, všetko to zázračné, čo ľudská reč dokáže pomenovať, jedinečne zachytiť, presne vystihnúť.“ Dušekove poviedky interpretovala na besede herečka Ingrid Baginová.

Moderátor Martin Jurčo nás previedol tvorbou ako spisovateľa, tak režiséra, ktorí za svoje diela získali počas svojej kariéry nemálo ocenení.

Dušan Hanák v závere podujatia predstavil aj svoju knihu fotografií Hľadanie človeka v globalizovanom svete, ktorá obsahuje jeho vyše 150 fotografií autentických „ľudí môjho srdca“ a ktorú daroval našej knižnici. Ďakujeme nielen za knihu, ale najmä za možnosť si vypočuť myšlienky vzácnych múdrych ľudí hľadajúcich a podľa ich vyjadrení, a to je vzácne, aj nachádzajúcich na svete dobro.

Text: PhDr. Ľ. Malá