Dúverná zmluva s Fándlym

V roku 2020 si pripomíname 270. výročie narodenia slovenského osvietenského spisovateľa, rímskokatolíckeho kňaza, jedného z najaktívnejších členov prvej generácie bernolákovského hnutia, zakladajúceho a popredného člena Slovenského učeného tovarišstva, autora početných osvetových a ľudovýchovných prác, popularizátora poľnohospodárskych poznatkov, zdravovedy a národných dejín Juraja Fándlyho, ktorého meno nesie aj naša knižnica. Pri tejto príležitosti sa aj členovia Fóra humoristov rozhodli, že svoje prvé podujatie v roku 2020 bude venované tejto významnej osobnosti slovenskej histórie. Ich cieľom bolo pripraviť podujatie, ktoré by bolo pre diváka zaujímavé, poučné, ale i vtipné. Podvečer v záhrade Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave niesol názov Dúverná zmluva s Fándlym a predstavoval „vedeckú konferenciu“ humoristov na počesť velebného pána Juraja Fándlyho. V programe sa účinkujúci zaoberali viacerými oblasťami, ktorým sa venoval práve Juraj Fándly. A tie patrične komentovali svojimi príspevkami, neraz porovnávajúcimi minulosť a súčasnosť.

Úvodné slovo patrilo Mikulášovi Jarábkovi, ktorý prítomných oboznámil vo svojom príspevku so sporom medzi Fándlym a Bajzom a prispel aj svojimi epigramami. Predstavil sa aj samotný Juraj Fándly v zastúpení riaditeľa Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave v rozhovore s Jozefom Ignácom Bajzom, ktorého predstavoval Benjamín Škreko. Ich prekáranie ukončila Fándlyho gazdiná v podaní Benjamíny Jakubáčovej. Inšpirovaná návštevou fary v Naháči prehovorila Fándlyho jazykom aj Beata Kuracinová Vargová. Bližšia jej však vždy bola trnafčina, v ktorej zazneli aj jej trnavliky. Humoristi sa zaoberali aj témou chudoby. Tú vo svojom príspevku rozobrala Eva Jarábková. Pridala aj zaujímavý recept na Fándlyho zemiakové placky, od ktorých nik nepriberie. V tomto duchu sa niesol aj príspevok Janky Blaškovej v podaní Benjamíny Jakubáčovej.

Chudoba kontra obezita bola nasledujúcou témou, s ktorou sa popasovali Benjamín Škreko a Pavol Tomašovič. Ten sa podelil aj o zaujímavý návod do dnešnej doby, ako sa vysporiadať s nepriaznivými následkami stáleho nosenia ochranných rúšok. Svojim príspevkom obohatil program aj Peter Bonzo Radványi. A nepobavil len slovom, ale hlavne svojimi pesničkami.

To, aké úsmevy podvečerný program vyvolal na tvárach prítomných, sme mohli vďaka povinným rúškam len tušiť. Všetci však odchádzali s prísľubom, že určite prídu aj nabudúce.

Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.