Exkurzia Krajskej pobočky Spolku slovenských knihovníkov a knižníc v Trnave

Knihovníci

Keď sa vyhlasovali výsledky 19. ročníka architektonickej súťaže CE ZA AR (Cena za architektúru) a v kategórii Interiér vyhral architektonický návrh ODBORNÉHO ODDELENIA knižnice v Senci od Matúša Bišťana, zaplesala duša snáď každého knihovníka. Nielen preto, že vyhrali kolegovia (a dopriali sme im to), ale aj preto, že sa knižnice ako také dostali do pozornosti architektov. Tešili sme sa, že sa ukázalo, aké je potrebné a žiaduce nešetriť na kultúre, že je potrebné investovať nielen do kultúrnych produktov, ale aj do priestorov, v ktorom sa produkty kultúry poskytujú. Preto, lebo nielen kultúra ako taká, ale aj priestor, v ktorom sa kultúra realizuje, kultivuje a formuje svojich užívateľov.

Kolegom z knižnice v Senci sme srdečne pogratulovali, ale chceli sme výsledok snaženia vidieť aj na vlastné oči. Preto výber miesta exkurzie krajskej pobočky Spolku slovenských knihovníkov a knižníc v roku 2021 jednoznačne patril knižnici v Senci. A musíme skonštatovať, že prehliadka priestorov celej knižnice aj oceneného oddelenia priniesla isto množstvo inšpirácií pre našich členov.

Keďže o knihovníkoch sa hovorí, že sú usilovní ako včeličky, naše ďalšie kroky viedli na Včelársku paseku pri Kráľovej pri Senci, kde sme dostali odbornú prednášku o živote včiel a ich prospešnosti pre náš život. A keďže si niektorí z nás kúpili aj medovinku, bolo to veľmi príjemné. (Žartujeme, bolo to príjemné aj bez medoviny).

Prehliadka vodného mlyna v Jelke, v pôsobnosti Vlastivedného múzea v Galante, bola bodkou za pútavým programom exkurzie. Už len dobrý obed a kávička na brehu Malého Dunaja. A späť k našim knihám...

PhDr. Ľ. Malá