Festival rozhlasovej hry 2023

V dňoch 25. – 27. apríla ovládla Trnavu rozhlasová hra. Po dvoch rokoch sa na pôde mesta opäť uskutočnil Festival rozhlasovej hry - súťažná konfrontácia rozhlasovej dramatickej tvorby pre dospelých z proveniencie RTVS s ohodnotením najlepších tvorcov na záver festivalu. Hlavnému organizátorovi RTVS však išlo najmä o to, aby sa posilnil záujem poslucháčov o „kráľovnú rozhlasových žánrov“ - rozhlasovú hru. V Trnavskej župe sa spoluorganizátorom festivalu stal Trnavský samosprávny kraj, na bohatom programe festivalu sa podieľalo viacero inštitúcií - Mesto Trnava, Trnavská univerzita v Trnave, Divadlo Jána Palárika v Trnave, Malý Berlín, Gymnázium Jána Hollého v Trnave a samozrejme aj naša - Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave. V knižničnej záhradnej čitárni si súťažná porota, ale aj záujemcovia a záujemkyne z radov verejnosti mohli vypočuť súťažné rozhlasové hry, ktoré vznikli v Odbore literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu pre Rádio Devín za uplynulé dva roky.

Súčasťou festivalu bolo množstvo sprievodných podujatí, jedným z nich bola aj beseda v záhradnej čitárni našej knižnice s atraktívnymi hosťami festivalu - Dušanom Taragelom, Lacom Keratom a Karolom D. Horváthom.

Besedu podvečer 26. apríla moderovala Zuzana Belková, dramaturgička, moderátorka, literárna publicistka a intendantka rádia Devín, ktorá predstavila spisovateľa a publicistu Dušana Taragela, Laca Keratu, spisovateľa, dramatika, vedúceho Odboru literárno-dramatickej tvorby Slovenského rozhlasu a spisovateľa, režiséra a dramatika Karola D. Horvátha. Posledný menovaný sa festivalu zúčastňoval aj ako autor rozhlasovej hry L. N. Tolstoj / K. Horváth: Vojna a mier 2. časť. Vtipné, sebaironizujúce bonmoty týchto významných osobností kultúry a literatúry presvedčili prítomných divákov a diváčky, že práve tí, ktorí majú čosi výnimočné za sebou, nepotrebujú dokazovať svoju veľkosť verbálne. Je za nimi ich dielo a vanie z nich sympatická "človečina". Dozvedeli sme sa aj o ich pripravovaných literárnych počinoch a vďaka otázke z radov verejnosti dokonca aj o ďalších životných plánoch pánov, ktorí napriek "veku" vôbec nepomýšľajú na oddych, ale majú stále spústu kreatívnych plánov a nápadov.

Trojdňový Festival rozhlasovej hry priniesol do Trnavy tie najlepšie rozhlasové hry, besedy s ich tvorcami a interpretmi, spoznali sme víťazov súťaže, v živom vysielaní rozhlasu sme mohli počúvať rozhovory s režisérmi, zvukovými majstrami, porotou festivalu, ale aj špeciálne festivalové vydania relácií venované rozhlasovej hre, ktorá sa na tri dni v Trnave stala naozaj „kráľovnou“. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník.

Text: PhDr. Ľ. Malá