Hana Lasicová v záhradnej čitárni nielen o Slúžke

V rámci cyklu Podvečer s autorkou pozvala Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave v stredu 13. marca svojich návštevníkov a návštevníčky na stretnutie s mladou sympatickou spisovateľkou Hanou Lasicovou. Dcéra Milana Lasicu a Magdy Vášáryovej vyštudovala ekonómiu na Ekonomickej univerzite vo Viedni a komparatívnu literatúru na Sorbonne v Paríži, v súčasnosti sa však venuje najmä písaniu. Na svojom konte má už viacero kníh, ako napríklad Pravdivý príbeh lži, Pupo a Fazuľka, Všetko o mojom otcovi či Diagnóza rodina. V ostatných dvoch sa vtipne vysporadúva s nástrahami života, ktoré prináša popularita v umeleckom svete. Rozhovor s moderátorom Milanom Ostrovským však bol o jej životných peripetiách a najmä o jej knihe Slúžka. Príbeh sa odohráva v období rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie, kedy mnoho mladých dievčat (často nedobrovoľne) odchádzalo do Viedne, medzi nimi aj Anka, hlavná hrdinka románu - nemanželské, všetkými odstrkované dievča z Banskej Štiavnice, ktoré začne slúžiť ako pomocnica vo vysokopostavenej viedenskej rodine.

Na motívy knihy vznikol aj rovnomenný film pod režijnou taktovkou Mariany Čengel Solčanskej, ku ktorému Lasicová napísala aj scenár. Hoci sa priamo na natáčaní nezúčastnila, na besede nechýbali vtipné historky z filmovačky, dokonca sme sa dozvedeli čo-to aj zo zákulisia rodinných vzťahov Lasicovcov. Vtipná a sebaironická Hana Lasicová si tak získala srdcia návštevníkov besedy, takže sa už teraz tešíme na ďalšie stretnutie. Chystá totiž encyklopédiu z tvorby svojho slávneho otca Milana Lasicu.

Text: PhDr. Ľ. Malá