Herňa v detskom oddelení opäť po rekonštrukcii otvorená

24.06.2020

Nová herňa pre najmenších čitateľov v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave

Po uvoľnení opatrení zavedených v súvislosti s pandémiou koronavírusu sa brány knižnice otvorili v máji tohto roka pre všetkých čitateľov. Na prvé podujatie si však priaznivci knižnice museli ešte chvíľu počkať. Premiérovým podujatím po nedobrovoľnej prestávke sa stalo slávnostné otvorenie zrekonštruovanej herne v rámci detského oddelenia knižnice.

Jeho súčasťou bolo divadelné predstavenie Snívadielko v podaní divadla ZáBaVKa v knižničnej záhrade. Krásne teplé letné počasie prilákalo na podujatie realizované v rámci projektu Maličkí a mamičky takmer sto našich najmenších a najmilších čitateľov. Pod knižničnou morušou spolu so svojimi mamičkami strávili chvíle plné zábavy a poučenia.

Následne Marek Neštický, vicežupan Trnavského samosprávneho kraja, Jozef Kovalčik, riaditeľ Fondu na podporu umenia a Pavol Tomašovič, riaditeľ Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave prestrihli pásku a návštevníci mohli vstúpiť do rozprávkového sveta plného čarovných lámp, divotvorných stromov a tajomných vtákov - do zrekonštruovanej herne v detskom oddelení knižnice.

Herňa ako súčasť oddelenia pre deti vznikla a slúžila najmenším čitateľom už od roku 1993. Niekoľko generácií detí využilo tento priestor na stretnutia s obľúbenými spisovateľmi, ilustrátormi a interpretmi, v rámci tvorivých dielní sa tu učili novým technikám, získavali nové poznatky z rôznych vzdelávacích a náučných programov. Cieľom všetkých týchto aktivít, ktoré pripravovali pracovníci oddelenia pre deti, bolo, aby si detský čitateľ vytvoril pozitívny vzťah ku knižnici, našiel si vzťah ku knihám a k čítaniu.

Obľúbený priestor našich najmenších však po takmer troch desaťročiach fungovania bolo potrebné inovovať a dať mu novú, atraktívnejšiu a modernejšiu tvár. Z tohto dôvodu zodpovední pracovníci Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave pripravili projekt redizajnu interiéru herne, ktorý Fond na podporu umenia podporil z verejných zdrojov sumou dvadsaťtisíc eur a Trnavský samosprávny kraj ako zriaďovateľ knižnice dofinancoval v sume štyritisícdvesto eur. Knižnica Juraja Fándlyho poskytla na obnovu herne aj vlastné finančné prostriedky vo výške takmer desaťtisíc eur.

Po slávnostnom otvorení herne sa tešíme na prvých detských návštevníkov!