"Jeden na Kopánku si prosím!"

Stretnutie priaznivcov mestskej hromadnej dopravy v čitárni sa nieslo v duchu retro nostalgie. Naši hostia - Michal Jajcaj zo Slovenského technického múzea Košice - Múzea dopravy v Bratislave a Peter Martinko z Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy nás preniesli do Trnavy minulého storočia, kedy sa Trnavčania vozili zo železničnej stanice do centra mesta na vozoch ťahaných koňmi, neskôr jednoduchými autobusmi.

Vypočuli sme si rozprávanie o úskaliach rozvoja mestskej a prímestskej dopravy, o jednotlivých typoch používaných autobusov, cestovných lístkoch, ich nákupe aj dobových označovačoch. Tie si účastníci podujatia mohli aj vyskúšať a repliku lístka si na pamiatku ponechať. Veľmi zaujímavé boli informácie o nezrealizovanom projekte zavedenia trolejbusov v Trnave z prelomu 80. a 90. rokov.

Naši hostia doplnili svoje rozprávanie o prezentáciu fotografií a knihovníci z oddelenia odbornej literatúry pripravili výstavku kníh o doprave z fondu knižnice.

Mestská hromadná doprava v Trnave má svoje nedostatky. Od nízkej preferencie až po nedostatočnú frekvenciu odchodov. Dúfajme, že v budúcnosti sa ekologická, klimatizovaná a dobre fungujúca hromadná doprava stane bežnou súčasťou našich životov a Trnava si tak zabezpečí dlhodobý ekologický rozvoj.

Poďakovanie patrí nielen našim hosťom, ale aj moderátorovi Martinovi Jurčovi, ktorý nás ako vždy s profesionálnou ľahkosťou sprevádzal celým podujatím. Špeciálne vďaka patrí všetkým účastníkom nášho knižničného zájazdu do minulosti, ktorí si v tejto neľahkej dobe našli cestu do našej knižnice.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.