Jozef Ilavský : Obraz krajiny a človeka

„So štetcom v ruke sa snažím pretransformovať do výtvarného prejavu melódiu, konkrétny pocit harmónie, ktorý z nej, z krajiny vyplynie.“ To sú slová rodáka zo Suchej nad Parnou, akademického maliara Jozefa Ilavského, ktoré sú napísané v úvode monografie výtvarného kritika a historika umenia Ľubomíra Podušela. Pod názvom Jozef Ilavský: Obraz krajiny a človeka ju venoval tomuto významnému slovenskému maliarovi, monumentalistovi, grafickému dizajnérovi, grafikovi, ilustrátorovi a vysokoškolskému pedagógovi.

Viac o tvorbe a živote tohto výnimočného človeka sme sa dozvedeli v podvečer 1. júna na stretnutí v novej záhradnej čitárni našej knižnice. Priatelia, rodina, známi a priaznivci výtvarného umenia sa stretli, aby uviedli spomínanú publikáciu do života. Autor odborného textu Ľubomír Podušel, slovenský výtvarný historik a kritik, má na svojom konte nespočetné množstvo monografií slovenských výtvarných umelcov. Podľa jeho slov má prezentovaná monografia obrysy celoživotného výtvarného diela umelca - od spomienok na detstvo a roky štúdia, cez reflexie krajiny a súhru reálneho a nadreálneho; predstavuje samostatný, konzistentný celok, ktorý sa permanentne rozvíjal a rozvíja. Skutočne výpravnú grafiku vytvoril grafik Bruno Musil. Kniha obsahuje aj reprezentatívny, chronologicky zoradený výber Ilavského umeleckých diel. Autor publikácie zoznámi čitateľov a čitateľky aj s umelcovým osobným životom a ozrejmuje vzťah Jozefa Ilavského k jeho rodisku (Suchá nad Parnou). Hoci bol umelec takmer celý svoj profesionálny život spätý s hlavným mestom, nikdy nezanevrel na trnavskú rovinu neďaleko Malých Karpát, z ktorej vyrástol a ku ktorej sa aj vo svojej tvorbe stále a rád vracia. Aj preto sa prezentácia monografie uskutočnila v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave, kde sa vždy hrdo hlásime k významným osobnostiam kultúrneho a spoločenského života nášho regiónu.

Príjemnú neformálnu atmosféru stretnutia dotvoril zmesou ľudových piesní Suchovský spevácky zbor pod vedením Ing. Aleny Baranovičovej.