Karol Lovaš debatoval so študentami

V piatok 20. októbra sme v záhradnej čitárni privítali vysokoškolského pedagóga na Univerzite Karlovej v Prahe spisovateľa a kňaza Karola Lovaša.

V rámci cyklu Ako čítať médiá sa porozprával so študentmi Gymnázia Angely Merici v Trnave o tom, v akom stave sa dnes nachádza naša spoločnosť, aká je úroveň demokracie a  dnešných médií. História nás učí, že aj keď to možno vyzerá, že dnes zažívame niečo nové, vzrušujúce a možno aj frustrujúce, vo svojej podstate sa dejiny opakujú, sú cyklické a generácie pred nami sa stretávali s podobnými problémami. Zdôraznil, aká je podstatná komunikácia a načúvanie aj druhej strane, s ktorou možno nezdieľame rovnaký názor. Lebo jedine vtedy dosiahneme progres a vývoj bude pokračovať na špirále.

Za dôležitú považuje aj zmenu vo výuke dejepisu, ktorý by sa mal učiť retrospektívne, aby dnešní mladí ľudia boli schopní lepšie pochopiť udalosti súčasnej doby v kontexte udalostí nedávnych aj minulých a nepodliehali propagande a extrémizmu.

„Zlo sa dá poraziť jedine tak, že budeme jeho alternatívou. Porazíme ho vtedy, keď budeme iní a lepší“.

Študenti sa stretli nielen s pedagógom a kňazom, ale predovšetkým s človekom, ktorý sa dokáže porozprávať a predovšetkým načúvať ľudskej duši.