icon 360
Zobraziť štandardnú verziu stránky

Knižnice seniorom II

09.06.2023
Knihovníci

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave v spolupráci s Krajskou pobočkou Spolku slovenských knihovníkov a knižníc v Trnave zorganizovala 7. júna na pôde Trnavskej univerzity v aule Pazmáneum 2. ročník odborného vzdelávania pre knihovníkov pod názvom Knižnice seniorom II. Seminár pre odbornú verejnosť, ktorý podporil Fond na podporu umenia, bol primárne zameraný na prípravu podujatí pre seniorov. Seniori tvoria totiž najpočetnejšiu skupinu návštevníkov verejných knižníc. Sú neoddeliteľnou súčasťou každej knižnice, so záujmom vyhľadávajú knihy nielen v oddelení beletrie, ale i v odbornom oddelení, pretože napriek veku sú „hladní“ po nových poznatkoch. Taká je naša skúsenosť. Sú výnimočnou skupinou všetkých knižníc. Nielenže knižnicu pravidelne navštevujú, často sú to práve oni, ktorí zoberú svoje vnúčatá do knižnice a otvárajú vzťah dieťaťa s knihou.

Sú však knižnice dostatočne pripravené pre vzdelávanie seniorov? Vnímajú fyzické a aj kognitívne potreby pri príprave podujatí pre túto skupinu našich návštevníkov? Práve preto sme sa rozhodli usporiadať pre knihovníkov z nášho kraja takéto odborné podujatie.

Na úvod privítal účastníkov a účastníčky riaditeľ Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave Ing. Pavol Tomašovič, ktorý svojimi slovami načrel aj do problematiky práce so seniormi. Prednáškový blok následne otvorila Ing. Klára Nehodová zo Zemědělské univerzity v Prahe, ktorá predstavila možnosti vzdelávania seniorov prostredníctvom Virtuálnej Univerzity tretieho veku. Táto forma vysokoškolského vzdelávania prostredníctvom online kurzov je obľúbenou a rozšírenou formou vzdelávania v Česku a v súčasnosti sa začína implementovať aj do knižníc na Slovensku. Online výuka však prebieha v tzv. konzultačných strediskách, ktorými sú zväčša knižnice. Je potrebné, aby mali počítačové študovne a prístup na internet. Doposiaľ absolvovalo túto formu vzdelávania 6773 seniorov v Česku a 91 v našej krajine.

Druhý príspevok predniesla Zdeňka Adlerová z Knižnice Karla Dvořáčka vo Vyškove. Pani Adlerová je certifikovaná trénerka pamäti a knihovníkom okrem Českej spoločnosti pre trénovanie pamäti a mozgový jogging predstavila aj aktivizačné programy pre seniorov, ktoré organizujú v knižnici vo Vyškove. Medzi nimi aj Akadémiu tretieho veku, kurzy angličtiny prípadne klub priateľov knižnice.

Mgr. Alexandra Palkovič z Centra Memory z Bratislavy predstavila knihovníkom kreatívne metódy vo vzdelávaní dospelých a seniorov. Predstavila ako robiť tréning pamäti inak, ako priniesť seniorom multisenzorickú aktivitu a v neposlednom rade ako priblížiť seniorom kreativitu prijateľným spôsobom. Centrum Memory navyše organizuje na Slovensku certifikované kurzy pre trénerov pamäti a pomáha touto edukáciou lektorov zvyšovať povedomie o potrebe kognitívnych cvičení v seniorskom veku.

Doobedňajší prednáškový blok uzatvoril Mgr. Michal Koricina, PhD. s prednáškou o gamifikácii, a teda ako využiť hry vo vzdelávaní seniorov. Účastníkom prestavil, čo prináša tento druh vzdelávania, a čo nezabudnúť pri plánovaní edukačnej hry pre seniorov.

Poobede seminár pokračoval praktickým dvojhodinovým workshopom Zdeňky Adlerovej, počas ktorého účastníci absolvovali hry s pamäťou. Bonusom bola pozvánka aj na pozorovanie praktickej hodiny hier s pamäťou, ktorej sa zúčastnili priamo seniori nasledujúci deň v priestoroch záhradnej čitárne Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave.

Semináru Knižnice Seniorom II sa zúčastnilo 52 knihovníkov, ktorí si, podľa ich vlastných slov, odniesli mnoho inšpiratívnych poznatkov.

Text: Mgr. M. Danková

 

Galéria

Napíšte nám

Máte nápad alebo otázku na našu knižnicu? Neváhajte nám napísať, sme tu pre Vás.

Typy dokumentov:

Výber dokumentov publikovaných v rokoch:

Termín vypracovania oznámi knižnica na základe poradovníka.

Čo nám ešte chýba?