Kráľovstvá zeme Rastislava Puchalu
Do vianočne vyzdobenej záhradnej čitárne sme v stredu 4. decembra pozvali priaznivcov literatúry na stretnutie s prozaikom a publicistom, bývalým diplomatom Rastislavom Puchalom. Adventnú atmosféru podujatia podčiarkla hneď od začiatku hudba Pavla Opatovského a Jozefa Laci Pagáča. Tóny Hallelujah Leonarda Cohena voviedli prítomných do tej správnej nálady, v ktorej pokračoval aj moderátor podujatia Pavol Tomašovič.
Najskôr návštevníkom predstavil autora. Rastislav Puchala pracoval ako kariérny diplomat na Ministerstve zahraničných vecí SR a na slovenskom veľvyslanectve v Ottawe. Neskôr odišiel do súkromného sektora, kde pôsobí dodnes. Pôvodne sa venoval odbornej, prevažne filozofickej a teologickej literatúre a prekladom. V roku 2007 publikoval monografiu Platón a Augustín: Teleológia a teológia moci, ktorá sa stala odporúčanou literatúrou pri štúdiu starovekej filozofie a je jedinou monografiou z tejto oblasti z pera slovenského autora. Prozaickú prvotinu Archa zmluvy vydal v roku 2020 a vďaka záujmu čitateľov mu v roku 2021 vyšlo aj druhé vydanie tohto románu. V tom istom roku publikoval román Veža zo slonovej kosti, za ktorý dostal prémiu Literárneho fondu v kategórii próza, v ktorom reflektuje málo známu a ešte menej prehodnotenú špecifickú skúsenosť života cirkvi a spoločnosti v minulom režime. V roku 2022 vydal poviedkovú knihu Priestupný rok, ktorá žánrovo vybočuje z jeho dovtedajšej tvorby, keďže nejde o ucelený román, ale o súbor vzájomne nesúvisiacich poviedok a noviel, ktorých jediným spojivom je plynutie času v priebehu výnimočného roka. Z roku 2023 je zatiaľ najrozsiahlejšia próza On postaví dom tebe, ktorá čitateľa prenáša do biblického staroveku, do obdobia vzniku Izraelského kráľovstva. V tom istom roku mu vyšla aj psychologická novela Nedeľa radosti. V tomto roku sa stal držiteľom Ceny Fra Angelica za slovesné umenie.
Tento bohatý životopis svedčí o tom, že ide o skúseného autora, ktorý má už čosi nažité a je schopný svojím textom priniesť výpoveď, ktorá prináša isté posolstvo a aj inšpiráciu pre vnímavého čitateľa či čitateľku. O svojom románe Kráľovstvá zeme povedal:
„Nikdy som nemal rád a ani som nečítal dystopické romány či novely. A nemám ich rád v podstate ani teraz. Akurát že som napísal čosi, čo sa pri troche fantázie dystópiou pomenovať dá. Aj keď nie celkom, lebo mnohí z vás tam rozoznajú časy nie tak dávno minulé. Len spoločensko-politický rámec je akýsi babylonský." V rozhovore s moderátorom podujatia sme sa dozvedeli, že text románu je nielen o Starom zákone, ale nájdeme v ňom aj presahy do súčasnosti a preto sa ho určite oplatí prečítať.
Intelektuálne ladenú debatu prelínali romantické melódie piesní Roba Opatovského či Simona & Garfunkela, takže sme sa nečudovali, že sa prítomným návštevníkom nechcelo ukončiť príjemné predvianočné posedenie.
P.S.: Knihu Kráľovstvá zeme od Rastislava Puchalu si môžete požičať v oddelení beletrie.
Text: PhDr. Ľ. Malá