Krv je len voda

Je názov románu, ktorý prišla do Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave predstaviť slovenská spisovateľka, scenáristka, dramaturgička a režisérka Jana Micenková. Moderovania sa počas večera zhostil literárny publicista a rozhlasový a televízny moderátor Jozef Dado Nagy.

Jana Micenková, autorka viacerých divadelných a literárnych ocenení debutovala v roku 2018 zbierkou poviedok Sladký život. V nich si vzala na paškál tridsiatnikov, ktorí nevedia, čo s načatým životom. Osudy protagonistov sú v mnohých poviedkach iba akousi karikatúrou reality, triafa v nich presne po hlavičke, nebojí sa ísť proti prúdu, nevyhýba sa tabu. Poviedky vnímame ako vtipný, ironický, divoký, ale zároveň dosť drsný pohľad na svet, v ktorom žijeme. Zbierka poviedok sa dostala do finálovej desiatky ceny Anasoft litera.

Počas stretnutia sa však viac hovorilo o psychologickom románe Krv je len voda. Autorka sa v ňom zaoberá analýzou rozkladu dysfunkčnej rodiny a zároveň sa postupne snaží rozkódovať vznik a podstatu násilného činu. Odkrýva príbeh rodiny, ktorá je zložená z matky, psychicky terorizujúcej dobráckeho submisívneho otca a introvertnú dcéru. Pri mapovaní vnútorného sveta protagonistov využíva polyperspektívu, každá kapitola sa vždy zameriava na rekonštrukciu udalostí z pohľadu danej postavy a vytvára tak plastický obraz zobrazovanej reality s dôrazom na psychologické vykreslenie postáv. Počas stretnutia sa rozprúdila živá diskusia s autorkou hlavne o pôsobení toxického prostredia opisovaného v knihe na deti, o tom, že i o ťažkých témach sa dá hovoriť ľahkým spôsobom, pretože práve taký využíva autorka vo svojej knihe a tiež o knihe, na ktorej autorka v súčasnej dobe pracuje. O nej však prezradila len toľko, že bude mapovať život súčasných štyridsiatnikov a možno vyjde pod názvom Kvety a klobásy. Necháme sa prekvapiť.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia