Kvíz o kritickom myslení

V súčasnej dobe preplnenej informáciami rôzneho druhu, ale aj množstvom dezinformácií, je nutné, aby sme vedeli aj kriticky uvažovať a prijímané informácie triediť. Kritické myslenie je niečo ako teória, stratégia, metóda či proces ako uchopiť poznávanie. Je to komplexný fenomén, ktorý zastrešuje niekoľko schopností a zručností. Najmä študenti majú častokrát problémy so spájaním informácii, dedukciou, argumentáciou a tvorbou záverov. Preto sme v knižnici prišli s formátom, ktorý má prispieť a najmä žiakom a študentom pomôcť pracovať s textom, čítať s porozumením a najmä kriticky myslieť. Ako prednášateľa sme oslovili spisovateľa, lektora a šachového veľmajstra Jána Markoša. Aj vzhľadom na reakcie publika sa ukázalo, že to bola výborná voľba. V stredu 19. apríla sa jeho pričinením záhradná čitáreň premenila na otvorený diskusný klub, pretože Ján Markoš zvolil na svoju prezentáciu formu kvízu. Prítomní návštevníci - študenti Gymnázia Angely Merici v Trnave a aj záujemcovia z radov verejnosti "museli" odpovedať, samozrejme po zrelej úvahe, na záludne položené otázky. Gymnazisti v kritickom myslení obstáli výborne, víťazka spomedzi študentov dokonca dostala od lektora ako odmenu aj KNIHU a všetci ostatní návod, ako kriticky premýšľať a nedostať sa do osídel dezinformácií.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Text: PhDr. Ľ. Malá