Medzi ilúziou a láskou: Slovenské debuty o moderných vzťahoch

V utorok 8. októbra sme našich priaznivcov pozvali na stretnutie s dvoma mladými slovenskými autorkami. Magdaléna Piñeros pochádza z Kopaníc, kde podľa jej vlastných slov „už od detstva počas dlhých hodín pasenia oviec unikala do fantáziou do vymyslených príbehov“. Vyštudovala odbor filmové a televízne štúdiá na univerzite Oxford Brooks a vášeň pre cestovanie a nové kultúry ju zaviala do rôznych končín sveta. Niekoľko rokov žila v USA, Paríži, Oxforde a Londýne. Aktuálne býva v nemeckom Krušnohorí s manželom a dvoma dcérami a do našej záhradnej čitárne prišla predstaviť svoj debut Dvojníčka. Ide o dobrodružno-romantický príbeh zo zákulisia šoubiznisu, ktorý bol opísaný naozaj uveriteľne aj vďaka tomu, že Magdaléna mohla čerpať informácie z prvej ruky. Okrem šoubiznisových intríg rieši v knihe aj temné stránky internetovej slávy či toxické vzťahy v práci a rodine. Kniha vyšla v júli 2024 vo vydavateľstve Marenčin PT a podľa reakcií publika, už má svojich čitateľov a priaznivcov. Túžbou autorky však je, aby si román mohli v angličtine, resp. španielčine, prečítať jej priatelia v Británii a Španielsku. My len môžeme držať palce. A tešiť sa na ďalšie knihy, ktoré, ako sme sa dozvedeli, sú už rozpísané.

Druhou mladou autorkou bola Tia Esme, ktorej tvorbu ovplyvnilo štúdium masmédií. Ako sama povedala, najviac ju bavili rozhovory s ľuďmi, ktoré nielenže rozšírili jej obzory, ale vďaka nim spoznala aj mnohé výnimočné osobnosti. Na besede odprezentovala svoj román Čo sme nepovedali? - príbeh o nevypovedaných slovách, tajomstvách aj láskach. V jej knihe rezonujú témy priateľstva, zrady a popkultúry, ktorá má fatálny vplyv na život mladej generácie, takže kniha si určite získa čitateľov a čitateľky z mladej generácie. Titul vyšiel v septembri 2024 vo vydavateľstve Motýľ.

Podujatie moderovala recenzentka Žofia Jakábová a my sme sa dozvedeli, že to bola vôbec prvá beseda, na ktorej sa naše hostky prezentovali pred publikom.

Text: PhDr. Ľ. Malá