Mosty spomienok

Trnavská kultúrna verejnosť prijala s hlbokým zármutkom správu o definitívnom odchode významného predstaviteľa kultúrneho a spoločenského života nášho mesta RNDr. Petra Horvátha.

Jeho náhly odchod bez varovania priniesol nielen rodine, ale všetkým, ktorí sa pohybovali v jeho časopriestore, bolestnú stratu. Odišiel v čase, keď nebolo možné vysloviť vďaku za všetko, čo vo svojom živote vykonal, čo priniesol Trnave a Trnavčanom, preto vznikla veľmi rýchlo myšlienka na usporiadanie spomienkového večera, kde by sa dôstojne pripomenuli jeho zásluhy na rozvoji kultúrneho života Trnavy.

Podujatie pod názvom Mosty spomienok sa uskutočnilo 28. septembra na pôde Trnavskej univerzity, jeho cieľom bolo ukázať RNDr. Horvátha v jeho celistvosti – ako historika, múzejníka, kulturológa, významného predstaviteľa Ministerstva kultúry SR, publicistu a popularizátora dejín Trnavy a iniciátora mnohých kultúrnych projektov, ale tiež ako prvého trnavského dídžeja a fanúšika stolného tenisu. Spoluorganizátorom podujatia sa stala Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave, riaditeľ knižnice sa zhostil moderovania podujatia, ktorému pridal kus poetiky a zamyslenia.

„Sambucus prelomu 20. a 21. storočia“ – tak nazval Dr. Horvátha prvý hosť večera – Prof. PhDr. Vladimír Rábik, PhD., prorektor Trnavskej univerzity. Vyzdvihol ho ako významného historika, ktorý bol vždy hrdý na to, že je členom správnej rady univerzity a vždy bojoval za jednotu univerzitného vzdelania v Trnave.

Tým druhým, kto sa vyznal zo vzťahu k Dr. Petrovi Horváthovi, bol konzul a diplomat Daniel Belanský. Jeho spomienka smerovala k Dr. Horváthovi ako otcovi myšlienky a spoluorganizátorovi Trnavských dní, výnimočného podujatia, ktoré vrátilo do mesta ľudí, ktorí sa presadili vo svete a práve zásluhou Dr. Horvátha sa vrátili do rodného mesta, aby zas naopak, šírilo dobré meno Trnavy v miestach svojho pôsobenia.

Rodinné zázemie na podujatí prezentovala dcéra Gabriela Horváthová Giotto, ktorá poodhalila pozitívnu rodinnú atmosféru, ktorá sa stala fundamentom a predpokladom všetkých aktivít Dr. Horvátha. Gabriela iniciovala aj vznik zborníka Mosty spomienok, ktorý bol pri príležitosti podujatia vydaný a stála i za výberom hudobnej skupiny Paper Moon Trio, ktorá spríjemnila atmosféru podujatia.

Posledným hosťom bol šéfredaktor časopisu Krásy Slovenska a majiteľ vydavateľstva Dajama Daniel Kollár. Predstavil Dr. Horvátha ako geografa a pozval prítomných na uvedenie knihy, ktorú Dr. Horváth inicioval a následne aj recenzoval – Rekordy Trnavy. Žiaľ, jej uvedenia sa už nedočkal. Dr. Horváth však stál aj za ďalším knižným počinom vydavateľstva – a to sú Filmové miesta na Slovensku, ktoré čoskoro uzrú svetlo sveta.

Mnohostranné aktivity RNDr. Petra Horvátha sa nedali popísať počas krátkeho stretnutia priateľov. Podujatie však bolo malým poďakovaním za všetko, čo pre nás Dr. Horváth vykonal.

PhDr. Ľ. Malá