Najvyššie ocenenie v rámci Slovenska

Začal sa marec, Mesiac knihy, a s ním každoročne prichádza podujatie Týždeň slovenských knižníc, nad ktorým v tomto roku prevzala záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová. Hlavný organizátor - Slovenská asociácia knižníc pripravila od 4. do 10. marca 2024 už 25. ročník celoslovenskej propagačnej akcie, do ktorej sme sa samozrejme zapojili aj my v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave. Cieľom tohto podujatia je upriamovať pozornosť na nenahraditeľnú funkciu knižníc v spoločnosti. Poukázať na to, že nielen informujú a vzdelávajú, ale aj kráčajú s dobou, digitalizujú, pracujú s umelou inteligenciou, bojujú proti dezinformáciám. Navyše, v roku 2024 sa knižnice s mottom: KNIŽNICE PRE VŠETKÝCH – „Každý je iný, spoločne sme silní“ - predstavujú aj ako miesta oddychu a miesta stretávania komunít. Slávnostné otvorenie „Týždňa“ sa uskutočnilo 4. marca 2024 vo výstavných priestoroch Západnej terasy Bratislavského hradu. Podľa tradície bolo spojené aj s odovzdávaním prestížnej ceny Slovenskej asociácie knižníc SAKAČIK jednej z členských knižníc za jej aktívnu činnosť, resp. za prípravu významného podujatia alebo uskutočnenia významného činu v roku 2023. Držiteľom tohto ocenenia sa za rok 2023 stala Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave za realizáciu komunitného projektu VedoMost. Ocenenie „SAKAČIK“ prevzal riaditeľ knižnice Pavol Tomašovič.

Prečo v tejto súťaži zvíťazila práve naša knižnica? Slovenská asociácia knižníc ocenila komunitný projekt VedoMost. Ale pekne po poriadku.

V roku 2023 vybudovala Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave vďaka príspevku od zriaďovateľa – Trnavskej župy záhradnú čitáreň a zrevitalizovala knižničnú záhradu. V snahe rozšíriť počet svojich návštevníkov a návštevníčok popri pravidelných podujatiach vytvorila aj viacero pilotných komunitných stretnutí. V rámci dobrovoľníckej kampane knižnice získala z dobrovoľných nadšencov pre prácu s komunitami aj absolventa bakalárskeho štúdia biochémie Ondreja Tepalu, ktorý spolu s pracovníkmi knižnice stál za vznikom nového špecifického typu podujatia pre mladých vedecky orientovaných návštevníkov knižnice. Práve na túto skupinu mladých ľudí sa knižnica po covidových obmedzeniach snažila hľadať vhodný formát. Projekt odštartoval na začiatku roka 2023 pod názvom VedoMost – určený tým, ktorí sa zaujímajú o VEDU, radi budujú MOSTy medzi ľuďmi, a zároveň chcú nadobudnúť nové a vzácne VEDOMOSTI.

Cieľom projektu bolo a je rozširovať a popularizovať vedecké poznatky a skúsenosti, poskytovať príležitosti na voľnočasové vzdelávanie a vzájomnú výmenu názorov v rôznych odborných oblastiach. Prostredníctvom komunity mladých vedátorov projekt umožňuje zapojenie do vedecko-popularizačnej činnosti či diskusiu o rozmanitých témach, poskytuje príležitosti na networkovanie medzi ľuďmi, vedcami a technikmi, vytvára možnosť spoznať nových ľudí s podobnými záujmami a taktiež aj získať cenné kontakty z odborných kruhov.

Počas roka 2023 sa uskutočnilo 8 prednášok, diskusií, workshopov či rozhovorov s vysokoškolskými študentmi alebo expertmi z rozličných vedeckých/technických sfér, ktoré si rýchlo získali obľubu u širokého laického publika.

Ocenenie nás veľmi teší a zároveň povzbudzuje motivuje do ďalšej práce.

Informácia o ocenení knižnice sa stala súčasťou otvorenia Týždňa slovenských knižníc v Trnavskom samosprávnom kraji 4. marca popoludní v záhradnej čitárni knižnice. Otvorenia sa zúčastnili priaznivci našej knižnice, regionálni autori, zástupcovia regionálnych knižníc a partneri. Na otvorení bola slávnostne vyhlásená aj súťaž Literárny salón 2024 – celoslovenská literárna súťaž pre začínajúcich autorov zo Slovenska i Slovákov žijúcich v zahraničí. Jej cieľom je podnietiť záujem o tvorivé písanie, vytvoriť možnosť konfrontácie literárnych talentov a ponúknuť tvorivý dialóg autorov a erudovaných porotcov. A tiež sme oceňovali. Spomedzi viac ako 8 000 používateľov, registrovaných v roku 2023 v našej knižnici, ktorí si vypožičali takmer 190 000 dokumentov a knižnicu navštívili 390 078-krát, vybrali knihovníci tých najaktívnejších čitateľov a čitateľky.

Z radov dospelých najaktívnejšou používateľkou bola v roku 2023 p. Mária Belavá, návštevníčka pobočky Prednádražie, ktorá je aj aktívnou darkyňou kníh a z radov detských čitateľov knižnicu najviac krát navštívili súrodenci AmáliaEliáš Jančovičovci. Z rúk riaditeľa knižnice si okrem poďakovania prevzali aj vecné ceny.

Potom už nasledovala beseda s obľúbeným slovenským humoristom a v súčasnosti aj spisovateľom Rasťom Piškom. Doteraz vydal šesť kníh, z toho štyri romány, knihu o priateľovi Stanovi Radičovi a aj knihu poviedok Stručné dejiny kvasenej kapusty. V apríli sa dostane k čitateľom a čitateľkám jeho nový román Dar Evy Braunovej. O svojej ceste k písaniu, o zábave a humore v slovenskom politickom a spoločenskom priestore sa zhováral s Martinom Jurčom, redaktorom RTVS.

Text: PhDr. Ľ. Malá