Noc s Andersenom

Na počesť narodenia najznámejšieho rozprávkara Hansa Christiana Andersena (2. apríla 1805) je od roku 1967 2. apríl vyhlásený za Medzinárodný deň detskej knihy. V tento deň sa v knižniciach Európy, ale aj v zámorí, koná každoročne podujatie pre detských knihomoľov pod názvom Noc s Andersenom, počas ktorého strávia deti zážitkovú noc plnú dobrodružstiev priamo v knižnici. Police plné kníh sa bez denného svetla stávajú miestom čarovných a tajuplných príbehov. Nebolo tomu inak ani v tomto roku v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave.

Piatkový podvečer a polovica noci 1. apríla patrila v knižnici deťom, ktoré rady čítajú a svet príbehov im nie je cudzí. S dizajnérom Filipom Horníkom si v rámci tvorivej dielničky vyskúšali, či zvládnu indiánsku tematiku. A išlo im to veru ako na koni (Winnetouovom). Na ďalšie hry bol krátky čas, pretože už svoje inštrumenty v knižnici skladal známy hudobník a spisovateľ Braňo Jobus. Ten deťom porozprával o svojich snoch a aj o tom, ako si tie sny plní a samozrejme nezabudol porozprávať o svojich knihách, najmä o muflónovi Anciášovi.

Deti si kolektívne prečítali rozprávku Hansa Christiana Andersena Cisárove nové šaty a vyskúšali si svoje sily aj vo vedomostných súťažiach. Noc plná zábavy, smiechu, ale aj čítania, kníh a budovania vzťahu ku knižnici, ubehla veľmi rýchlo. Po rozdaní diplomov, lebo všetky deti sa stali víťazmi, nastal čas odchodu. O polnoci už rodičia čakali na svoje ratolesti, aby si ich odviezli do svojich domovov. Knihovníci Terezka, Ľubko, Lucka, Henrietka, Mirka a dobrovoľníčky Klárka a Zuzka odišli tiež spokojní spať. Všetko vyšlo „na jedničku“. Dovidenia o rok, priatelia knižnice!