Noc s Andersenom 2023

Podujatie pre deti s názvom Noc s Andersenom napísalo v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave z piatku 31. marca na sobotu 1. apríla svoje ďalšie pokračovanie, konkrétne 18. ročník. Naša knižnica toto večerné a nočné dobrodružstvo zorganizovala v hlavnej budove – v oddelení pre deti a takisto na pobočke knižnice Prednádražie.

Na pobočke Tulipán čakal nocujúce deti pestrý program. Postupne sa vystriedali hostia ako ilustrátorka Oksana Lukomská, tanečné a pohybové štúdio Crazy Family a spisovateľka a hudobníčka Beáta Vargová – Kuracinová.

V herni oddelenia pre deti sme začali slávnostným otvorením, medzi nás prišiel vzácny hosť - predseda Trnavského samosprávneho kraja, pán Jozef Viskupič. Deti potešil prečítaním rozprávky Škaredé káčatko od H. CH. Andersena, ktorý túto rozprávku napísal pred 180 rokmi. Pán riaditeľ knižnice Pavol Tomašovič si takisto našiel svoj rozprávkový úryvok, ktorý si deti v jeho podaní vypočuli. Noc s Andersenom pokračovala ďalším programom, na besedu a stretnutie s nocľažníkmi prišla autorka kníh pre deti a mládež Andrea Gregušová. V jej podaní zazneli pasáže kníh Malvína a povaľači a Červík Ervín. Sympatická spisovateľka odpovedala na množstvo otázok detí, ktorým sa jej rozprávanie a humor veľmi páčili. Po besede so spisovateľkou bola na rade večera. Podávala sa pizza, ktorá má u detí vždy úspech. Po zasýtení bruška prišiel čas na tvorenie. Workshop so šikovnou lektorkou Veronikou Sekerovou na tému Škaredé káčatko zaujal našich mladých priateľov natoľko, že sa im ani v neskorý večerný čas nechcelo od stolov, na ktorých tvorili. Nočná hodina sa ale nezadržateľne blížila, a tak sa deti pomaly ale isto museli chystať spinkať. Pri pozeraní rozprávky chlapci a dievčatá zaľahli na prinesené karimatky a do svojich spacákov. Niektorí vydržali pozerať rozprávku do konca, niektorí zaspali počas nej. Potom už nasledovali len sladké ,,knižničné sny“. Ráno spachtošov zobudil budíček, museli si zbaliť svoju batožinu a presunuli sa na raňajky. A potom už len záver, po svoje ratolesti si postupne začali chodiť ich rodičia. Všetci zúčastnení dostali od knižnice pozornosť na pamiatku a takisto diplomy za účasť, aby spomínali na toto čarovné dobrodružstvo aj o niekoľko rokov. Sme veľmi radi, že deti strávili veselý, podnetný a pútavý čas v knižnici a už teraz sa tešíme na ďalšiu Noc s Andersenom 2024.

Text: T. Kozmálová