O krasových územiach Malých Karpát
V priestoroch záhradnej čitárne sa návštevníci a priaznivci populárneho cyklu prednášok spoločnosti BirdLife Slovensko opäť stretli na podujatí, tentokrát pod názvom „O krasových územiach Malých Karpát“.
Napriek sychravému počasiu si so záujmom prišli pozrieť zaujímavú prezentáciu pedagóga Katedry geológie a paleontológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave, a zanieteného jaskyniara Alexandra Lačného.
V súčasnosti je v Malých Karpatoch evidovaných 362 jaskýň, pracuje tu šesť jaskyniarskych skupín, ktoré svojimi výsledkami najvýznamnejšie prispeli k poznaniu Malokarpatského krasu. Sú to jaskyniarske skupiny: Speleo Bratislava, Jaskyniari Plavecké Podhradie, Oblastná skupina Inovec, Oblastná skupina Čachtice, Speleoklub Trnava a Speleoklub UK.
Na výskyt podpovrchových krasových javov je najviac bohatý Plavecký kras. Naopak, povrchové krasové formy – závrty a škrapy dominujú v územiach Čachtického, Dobrovodského a Kuchynsko-orešanského krasu. Po Deravej skale, Drinách
a Veľkej peci sa návštevníci Malých Karpát dočkali ďalšej voľne prístupnej jaskyne – Mníchovej diery jeden. Jaskyňa sa nachádza nad krasovou dolinou Hlboča, neďaleko náučného chodníka Molpír. Dnu možno nahliadnuť kedykoľvek, bezplatne a bez sprievodcu. Sprístupnenie jaskyne je súčasťou plánovanej revitalizácie celého Náučného chodníka Smolenický kras.
Podujatie bolo naživo streamované na FB stránke našej knižnice, kde je dostupné aj zo záznamu.
Text: J. Krajčirovičová