O slovenčine zaujímavo a inak

Že je slovenský jazyk ťažký, vieme všetci. Ale že je aj zaujímavý, nás presvedčil prostredníctvom online podujatia na facebookovej stránke našej knižnice jeden z najpovolanejších odborníkov - doc. Juraj Hladký, jazykovedec a vedúci Katedry slovenského jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity. V debate s moderátorom RTVS Martinom Jurčom nám odhalil mnohé tajomstvá slovenčiny. Vo výklade sa zameral na vlastné mená, ktoré v sebe ukrývajú svedectvá o vývine jazyka našich predkov, názvy miest a obcí, ktoré vznikali už v období rozpadu praslovančiny či v období začiatkov formovania sa slovenčiny ako samostatného jazyka. Porozprával tiež o výskume v teréne, objasnil dejinné súvislosti nášho jazyka a vysvetlil, kde máme hľadať pôvod terénnych názvov. Poučnú debatu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.