O Štefánikovi a Jánošíkovi

Vo štvrtok 5. 3. 2020 Knižnica JF v Trnave pripravila pre svojich návštevníkov stretnutie s režisérkou a spisovateľkou Marianou Čengel Solčanskou.

V čitárni sme najskôr privítali známeho moderátora Dada Nagya, ktorý hneď v úvode ospravedlnil pani Čengel Solčanskú, že bude meškať kvôli bratislavským dopravným zápcham.

Prítomní návštevníci sa však určite nenudili, lebo čas čakania na ďalšieho hosťa využil na rozprávanie o tom, čomu sa v súčasnosti venuje. Tým je zbieranie dokumentárneho materiálu o súkromných knižniciach viacerých spisovateľov.

Spomenul napríklad knižnicu manželov Kornela a Nely Földváriovcov, ktorá je v súčasnosti umiestnená v Slovenskej národnej galérii v Bratislave. Hovoril aj o svojej návšteve u spisovateľa Rudolfa Slobodu, Pavla Rankova, ap.

Keď neskôr prišla pani Čengel Solčanská, rozhovorili sa o jej knihe Generál M. R. Štefánik, ktorá približuje najvýznamnejšiu osobnosť našich dejín trochu z inej stránky. Odhaľuje jeho vzťah k ženám, k matke, k rodine.

Ďalšou jej knihou je Jánošík, ktorá je svojím obsahom provokatívna a šokujúca. Ten vôbec nie je vykreslený ako romantický hrdina, ale ako obyčajný zbojník, ktorý žil v dobe krvavých stavovských povstaní v Uhorsku koncom 17. a začiatkom 18. storočia a podľa toho sa aj správal.

Hovorili aj o filme Sviňa, ktorý len nedávno prišiel do kín a bol nakrútený na základe rovnomenného knižného bestselleru spisovateľa Arpáda Soltésza. Film je zo slovenského prostredia, ktoré je ovládané vysokopostavenými zločincami, ľuďmi prepojenými s politikou, mafiou, ale i s políciou. Prácu na tomto filme považuje za veľmi náročnú a ťažkú. Prekvapila ju aj veľmi vysoká návštevnosť v kinách, ktorá podľa jej slov prevýšila viac ako o stotisíc divákov návštevníkov filmu Únos.

Spomenula aj svoj najnovší filmársky počin. Tento rok v októbri začína nakrúcať historickú drámu Slúžka, na scenári spolupracovala s autorkou rovnomennej knižnej predlohy Hanou Lasicovou.

Podujatie sa uskutočnilo v rámci cyklu Súčasná slovenská literatúra a z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.