Pasenie je spása

Knižnica Juraja Fándlyho v spolupráci so Slovenskou ornitologickou spoločnosťou BirdLife Slovensko pripravila pre svojich návštevníkov už štvrtú prednášku spojenú s prezentáciou pod názvom Pasenie je spása.

Fotograf, filmár a ekológ Jakub Cíbik uviedol poslucháčov do témy zaoberajúcej sa snahou o obnovu pastvy na našom území. Oboznámil ich s problematikou úbytku biodiverzity. Na grafoch predviedol znepokojujúci pokles početnosti hmyzu a zhoršenie stavu biotopov, ktorého príčinou sú napr. zmena krajiny a súčasné spôsoby poľnohospodárstva. Naznačil, že predstava o úplne zalesnenej krajine v dávnej minulosti môže byť skreslená, pretože aj vtedy sa nachádzalo v krajine prirodzené bezlesie. Uviedol prínosy pastvy pre lúky, dôležitosť zvolenia správneho spôsobu pastvy i výberu zvierat v závislosti od lokality. Vysvetlil, ako prebieha obnova pastvy, ako ju financovať a aké problémy môžu vzniknúť.

Na záver dal prednášajúci niekoľko príkladov úspešne obnovenej pastvy, napr. na Devínskej Kobyle, v Spišskom Podhradí či v Strážovských vrchoch. Poslucháči mali možnosť v rámci diskusie dostať odpoveď na svoje dodatočné otázky a rovnako ako pri predchádzajúcich prednáškach ponúkali dobrovoľníci zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti malé propagačné predmety za dobrovoľný príspevok a propagačné letáčiky zadarmo.

Podujatie bolo naživo streamované na FB stránke našej knižnice, kde je dostupné aj zo záznamu.