PAVOL WEISS NA BESEDE
Bolo pre nás cťou, že počas Týždňa slovenských knižníc v stredu 5. marca navštívil našu knižnicu galerista, spisovateľ a dramatik Pavol Weiss. V záhradnej čitárni ho spovedal literárny publicista Dado Nagy.
Pavol Weiss sa narodil v Humennom, po absolvovaní gymnázia pracoval ako vodič, závozník aj kurič. Vyštudoval dramaturgiu a scenáristiku na pražskej FAMU a už v 90. rokoch bol spolumajiteľom reklamnej agentúry Soria. V súčasnosti vlastní predajnú galériu súčasného umenia White & Weiss, v minulosti pod rovnakým menom fungovala aj ako aukčná spoločnosť.
V roku 2003 debutoval románom Žime, potom uvidíme, nasledovali novela Pomsta (2004), generačný román Traja priatelia (2006) a kniha poviedok Treba na chvíľu odísť 2011). Pre deti napísal Tajomný mlyn v Karpatoch (2016) a Tajomný mlyn v Karpatoch – Turecký poklad (2017).
V divadle debutoval trpkou komédiou Priateľky (Astorka, 2006). V anonymnej súťaži DRÁMA 2006 sa dostal s hrou Bajmann Brothers medzi finalistov a nasledujúci rok hru naštudovalo divadlo Astorka. V zborníku divadelných hier Sarkofágy a bankomaty (2011) publikoval hru Ohrozenie a s trpkou komédiou El Dorado sa zúčastnil na projekte Ódy či frašky (2015).
V roku 2013 uspel v anonymnej súťaži dramatických textov DRÁMA s hrou Zo života ľudstva, ktorú v roku 2016 uviedlo v SND v réžii Dina Mustafiča. Jeho články a názory na spoločensko-politické témy si môžu čitatelia a čitateľky prečítať aj v dennej tlači.
Počas rozhovoru s moderátorom podujatia prezradil okolnosti vzniku svojho posledného románu 2 500 týždňov (2024), ktorý napísal na počesť svojho otca, ktorý ako 17- ročný bojoval v 2. svetovej vojne. Román cez osobný príbeh architekta Viktora Baumana opisuje búrlivé dejiny Slovenska druhej polovice 20. storočia a ako potvrdil autor, predchádzalo mu náročné štúdium v archívoch, knižniciach, kronikách a samozrejme následné škrtanie textu. Výsledok je však taký, že kniha nepustí čitateľa od rozčítaného príbehu. Presvedčte sa. V oddelení beletrie na vás čaká.
Text: PhDr. Ľ. Malá