Peter Balko predstavil Østrov v Knižnici Juraja Fándlyho

Každý z nás v sebe nesie svoj ostrov. Obsahuje chute, vône, spomienky z detstva, mladosti. Známy moderátor a publicista Jozef Dado Nagy nám v rámci moderovanej besedy z cyklu Súčasná slovenská literatúra, ktorú finančne dotoval Fond na podporu umenia, priblížil „Østrov“ Petra Balka. Tí návštevníci Knižnice Juraja Fándlyho, ktorí vo štvrtkový podvečer verili v slnkom rozpálenej Trnave knižničnej moruši a jej dokonalému tieňu, neľutovali. Záhrada knižnice ponúkla príjemný chládok spolu so zaujímavým rozprávaním o najnovšej knihe známeho spisovateľa, scenáristu a vysokoškolského pedagóga.

Sedieť zoči-voči spoluautorovi dvoch vari najúspešnejších slovenských filmov (Kandidát, 2013 a Čiara, 2017) bolo skutočne osviežujúcim zážitkom. Talentovaný absolvent VŠMU v Bratislave sa však predstavil predovšetkým ako spisovateľ. Už v roku 2012 získal hlavnú cenu v súťaži Poviedka 2012. Ako spoluautor vydal zbierku poézie Metrofóbia a v roku 2015 debutoval prózou Vtedy v Lošonci, za ktorú získal Cenu čitateľov Anasoft litera 2015. Zostavil aj antológiu súčasnej slovenskej prózy pre stredné a vysoké školy Literatúra bodka sk.

Kým jeho debut, ako nám povedal, “bol milostným dopisom detstvu a bájnej metropole juhu - Lučencu“, druhý román Østrov, za ktorý bol nominovaný do finálovej desiatky Anasoft litera 2020, je z iného súdka. Østrov s Ø z dánskej abecedy prináša príbeh Ticha, ktorý je synom významného slovenského spisovateľa. Žijúc uprostred tajomného Gemera sa odkrýva prostredníctvom rozprávača (tzv. ty-rozprávanie) osud syna geniálneho literáta, ktorý bojuje so svojimi démonmi. Neortodoxný vzťah syna a drsného otca sa komplikuje, keď sa otec dozvie o literárnom talente svojho syna. V snahe uchrániť ho pred svetom fantázie sa mení na tyrana, ale príbeh sa zvrtne a ovládne ho imaginácia. Literárne postavy začnú žiť svoje životy a stanú sa predmetom detektívneho príbehu. Ako zajatci sa dostanú na tajomný ostrov a všetci sú označení značkou Ø na predlaktí. Zo stránok knihy vystupuje realita pomiešaná s fikciou, reálne historické postavy sú pospájané s fiktívnymi hrdinami tak verne, že čitateľ má nutkanie prostredníctvom vševediaceho „googlu“ si overiť Balkovo rozprávanie. Až keď sa dozvieme, že J. M. Hurban založil cintorín písacích strojov, za čo mu vypálili faru v Hlbokom, pochopíme Balkovu hru.

Rozprávanie o tajomnom ostrove okorenila zohraná dvojica Nagy - Balko aj o príbehy z Balkovho lučeneckého detstva a dospelých kulinárskych zážitkov. Odchádzali sme pobavení, len keď sme dávali podpisovať Kroniku knižnice, zistili sme, že na predlaktí má aj autor vytetovanú značku Ø. Žeby to nebola iba fikcia a chcel nám naznačiť, že aj on je súčasťou svojho príbehu?

Text: Ľubica Malá