Podvody páchané na senioroch

Seniori

8. marca 2023 sme v záhradnej čitárni privítali seniorov na pilotnom podujatí knižnice v rámci cyklu Trendy senior. Ako prvú sme zvolili prednášku na v súčasnosti veľmi aktuálnu tému pod názvom Podvody páchané na senioroch, ktorú odprezentovala Mjr. Ing. Silvia Bokorová z oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave.

Popísala rôzne triky, aké páchatelia používajú a aj ako sa ich vyvarovať. Keďže seniori sú osamelí, dôverčiví, radi a pozorne počúvajú, majú minimum kontaktov s okolím, sú menej ostražití, je to práve táto kategória občanov, ktorú si podvodníci s obľubou vyberajú a skúšajú rôzne podvody. Veľmi časté je napríklad: požičiavanie peňazí na základe žiadosti cez telefón, rýchla finančná pomoc na vymyslenú dopravnú nehodu príbuzného, zafinancovanie operácie blízkeho človeka či vstup cudzej osoby do bytu za účelom odpočtu vody, elektriky alebo plynu. Prednášajúca na záver poskytla konkrétne rady, ako si treba zabezpečiť majetok, nenaletieť na podvod, ako sa ochrániť pred zlodejmi, ako sa nestať obeťou podvodníkov. Prítomným seniorom poradila, ako predchádzať riziku okradnutia a navrhla konkrétne cesty k základným návykom bezpečného správania.

Problematika návštevníkov podujatia zaujala, vypočuli si rady, ako sa nestať obeťou trestného činu a čo robiť, ak už sa ňou stali.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.