icon 360
Zobraziť štandardnú verziu stránky

Poézia bez hraníc

Skutočnosť, že poézia nemá pevne vymedzený priestor a ani čas, ale je neoddeliteľnou súčasťou všetkého živého, potvrdzuje aj Medzinárodný festival Jána Smreka, ktorý sa aj v roku 2019 uskutočnil v Bratislave i Trnave. Zahraniční hostia Ana Blandiana (Rumunsko), Horst Samson (Nemecko) a Andrea Tavernati (Taliansko) sa 12. novembra stretli najprv so študentmi Trnavskej univerzity a potom v rámci programu Proti noci vystúpili v Kultúrnom centre Malý Berlín.

Program Proti noci bol koncipovaný ako spomienka na novembrové udalosti roku 1989 a vyzdvihoval úlohu slova a poézie v dobách totality. Práve Ana Blandiana a Horst Samson boli kvôli svojej tvorbe nepohodlnými autormi pre nedemokratický režim. Hudobno-slovný večer sa začal básňou Jána Smreka v podaní spisovateľa a držiteľa Ceny Antona Srholca za slobodu Bohumila Chmelíka. Podujatie svojou hudbou dotvárala speváčka Jana Andevská. Program festivalu pokračoval na ďalší deň stretnutiami so študentmi Gymnázia Jána Hollého a Gymnázia Angely Merici. Diskutovali s nimi Annabel Villar (Uruguaj) a Julio Pavanetti (Uruguaj). Počas obidvoch dní ich sprevádzal organizátor podujatia a predseda Slovenského centra PEN Milan Richter.

Ana Blandiana

Narodila sa v rumunskom Temešvári. Pseudonym Blandiana si zvolila podľa rodnej obce svojej matky. Kvôli otcovi, ktorého ako gréckokatolíckeho kňaza komunisti po vojne väznili, nesmela spočiatku študovať, neskôr absolvovala štúdium rumunského jazyka. Debutovala zbierkou básní Prvá osoba v množnom čísle (1964). Odvtedy vydala takmer tridsať básnických zbierok, tri knihy poviedok, jeden román a pätnásť kníh esejí. Preložené básne jej vyšli vo viac než dvadsiatich krajinách sveta. V 80. rokoch minulého storočia vystupovala aktívne proti Ceausescovmu režimu. V roku 1990 sa stala prezidentkou revitalizovaného Rumunského centra PEN. Je členkou aj Európskej akadémie poézie a Mallarmého akadémie. Získala viacero významných ocenení, napríklad Herderovu cenu (1982), Stredoeurópsku cenu (2002), Zlatý veniec Strugy (2019) a Cenu Jána Smreka (2019).

Horst Samson

Narodil sa v rumunskom Salcami, kam jeho rodičov po vojne nútene presídlili. Pracoval ako učiteľ a novinár. Od svojho debutu Modrý vodník (1978) vydal v Rumunsku ešte tri básnické zbierky. V roku 1987 sa mohol presťahovať do Spolkovej republiky Nemecko. V Nemecku mu vyšlo osem zbierok poézie a početné preklady diel rumunských autorov.

Andrea Tavernati

Narodil sa v Pavii. Vyštudoval filológiu stredoveku a humanizmu a taktiež paleografiu a archívnictvo. Debutoval v roku 2013 zbierkou básní Intímna esencia, cesta haiku. O dva roky neskôr vydal zbierku veršov Bubny a knihu poviedok A žiadne naspäť (2015). Je viceprezidentom Domu poézie Como, kde pôsobí aj ako porotca Medzinárodnej ceny za poéziu a prózu.


Annabel Villar

Je spoluzakladateľkou medzinárodnej asociácie básnikov Líceo Poético de Benidorm, ako aj čestnou členkou Severoamerickej akadémie modernej literatúry. Je taktiež riaditeľkou Medzinárodného festivalu poézie Benidorm & Costa Blanca. Vydala štyri básnické zbierky, pričom zbierka Meditácia vyšla dvojjazyčne v španielskom a anglickom jazyku. Jej básne boli preložené do viacerých jazykov a sú súčasťou mnohých medzinárodných antológií či literárnych časopisov.

Julio Pavanetti

Narodil sa v uruguajskom Montevideu. Vydal jedenásť básnických zbierok. Mnohé jeho básne boli preložené a publikované vo svetových literárnych časopisoch a antológiách. V súčasnosti žije v Španielsku. Je zakladateľom a predsedom medzinárodnej asociácie básnikov Líceo Poético de Benidorm, členom Severoamerickej akadémie modernej literatúry, členom Asociácie španielskych spisovateľov a riaditeľom Medzinárodného festivalu poézie Benidorm & Costa Blanca.

Galéria

Napíšte nám

Máte nápad alebo otázku na našu knižnicu? Neváhajte nám napísať, sme tu pre Vás.

Typy dokumentov:

Výber dokumentov publikovaných v rokoch:

Termín vypracovania oznámi knižnica na základe poradovníka.

Čo nám ešte chýba?