Prednáškové popoludnie

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave v spolupráci s o.z. Zväz diabetikov Slovenska a Diatyrnavia 12. septembra v záhradnej čitárni pokračovala v cykle prednášok zameraných na starostlivosť o diabetikov. MUDr. Jozef Lacka, PhD., MBA sa v príspevku zameral na liečbu obezity, príčiny jej vzniku a cieľ liečenia. Obezita ako komplexné ochorenie ovplyvňuje každý systém v tele a spôsobuje mnohé pridružené ochorenia. Liečba obezity nepozostáva z krátkodobej diéty, ale spočíva najmä vo vytvorení zdravších návykov a pravidiel, ktoré je nevyhnutné dodržiavať. JUDr. RNDr. Hana Vrabcová poslucháčom vysvetlila definíciu vzniku termínu Medicína životného štýlu a jej prevencia. Medicína životného štýlu je medicínska špecializácia, ktorá využíva rôzne terapeutické zásahy do životného štýlu ako hlavný spôsob liečby chronických stavov vrátane, ale nie výlučne, kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky 2. typu a obezity. Lekári s certifikáciou v oblasti medicíny životného štýlu sú vyškolení na to, aby na základe medicíny založenej na dôkazoch uplatňovali zmeny životného štýlu a holistický prístup v liečbe týchto ochorení a pri intenzívnych zmenách až zvrátili tieto chorobné stavy. Uplatňovanie šiestich pilierov medicíny životného štýlu – plnohodnotná strava, stravovací režim s prevahou rastlín, fyzická aktivita, regeneračný spánok, zvládanie stresu, vyhýbanie sa rizikovým látkam a pozitívne sociálne prepojenia – poskytujú tiež účinnú prevenciu týchto stavov. Ing. Radovan Vytlačil predstavil sortiment firmy Topnatur a vysvetlil význam vlákniny, probiotík a prebiotík pre naše zdravie. Mgr. Monika Rusnáková, PhD. prítomným vysvetlila termín diabetický distres, jeho charakteristiku, spúšťače, prejavy, následky a psychologické faktory súvisiace s diabetom. Zmyslom riešenia je pomôcť pacientovi tak, aby mal pocit, že opäť zvláda liečbu ako súčasť svojho života.

Text: Mgr. I. Šimčíková