icon 360
Zobraziť štandardnú verziu stránky

Proti zločinu

Taký je názov knihy, ktorá vyšla v roku 2019 vo vydavateľstve Ikar. Jej autorkou je investigatívna novinárka Ľudmila Lacková, ktorá v nej opisuje profesionálny i osobný život nekompromisnej bývalej prokurátorky Evy Mišíkovej. Vo štvrtok 11. mája ju predstavila Eva Mišíková osobne v záhradnej čitárni Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave. Známa prokurátorka sa s novinárkou, ktorá sa dlhé roky venuje problematike zločinu, spoznala v prostredí súdnych siení. Spojili svoje sily a v knihe poodhalili pravdu o zločinoch, ktoré otriasli spoločnosťou na Slovensku.

Publikácia obsahuje aj fotodokumentáciu najznámejších káuz, ktoré prokurátorka dozorovala.

Ako napríklad prípad kyselinárov, dvojnásobnú vraždu v Moste pri Bratislave, prípad takzvanej bytovej mafie, prípad banskobystrického bossa Mikuláša Černáka, bola aj pri rozhodovaní o väzbe Karola Mella, ktorého neskôr pre chybu súdu museli prepustiť a Mello následne utiekol do Belize. Tieto témy zazneli aj počas večera. V spojitosti so všetkými sa hovorilo hlavne o zvláštnostiach pri objasňovaní prípadov, či o spôsoboch získavania dôkazov.

Eva Mišíková sa v podsvetí stala pojmom. Neskôr sa stala advokátkou a na tomto poste pracuje aj v súčasnosti. Kniha Proti zločinu je jej výpoveďou, no ponúka čitateľovi aj širší kontext prípadov, na ktorých pracovala.

Moderátorského kresla sa počas stretnutia zhostil investigatívny novinár Ivan Mego, ktorý sa celú novinársku kariéru venuje práci polície, prokuratúry aj súdov. Aj preto sa jeho novinárska činnosť spája hlavne s mafiou na Slovensku, ktorej chápadla prerástli z ulice až do najvyšších poschodí riadenia štátu. Skvelo dopĺňal pani Mišíkovú, drobnú dámu s veľkým rešpektom. A my všetci sme zas oboch obdivovali za to, že napriek všetkému sa im darí zachovať si životný optimizmus a vieru v spravodlivosť.

Podujatie sa konalo v spolupráci s o.z. Občianskym klubom Trnava (OKT), združením, ktoré sa dlhodobo venuje organizovaniu občianskych podujatí pre verejnosť s dôrazom na aktuálne politické témy v kontexte Slovenska ale aj v širšom medzinárodnom kontexte.

Galéria

Napíšte nám

Máte nápad alebo otázku na našu knižnicu? Neváhajte nám napísať, sme tu pre Vás.

Typy dokumentov:

Výber dokumentov publikovaných v rokoch:

Termín vypracovania oznámi knižnica na základe poradovníka.

Čo nám ešte chýba?