Reggae a Bob Marley

Školy Deti

V novembri ponúklo hudobné oddelenie svojim priaznivcom komponovaný hudobno-slovný program venovaný jedinečnému žánru populárnej hudby, ktorý vznikol v 60. rokoch minulého storočia v chudobných štvrtiach Karibskej oblasti na ostrove Jamajka pod názvom REGGAE. V piatkové dopoludnie 10. novembra si žiaci zo Základnej školy na Spartakovskej ulici v Trnave vypočuli zasvätený výklad o tomto hudobnom štýle a aj o živote a tvorbe legendárneho jamajského hudobníka Boba Marleyho, ktorý ho reprezentuje. Marleyho piesne spájajú doteraz ľudí bez rozdielu rasy a vyznania. Spevák v nich rozpráva o krivdách a bezpráví voči svojmu ľudu, tíši horkosť a hnev, spieva o slobode. Vďaka nemu jamajská hudba reggae rozvlnila celý svet. A pri hudobných ukážkach sa rozvlnili aj návštevníci hudobného oddelenia. Hudba má skrátka silné účinky.

Text: PhDr. Ľ. Malá