Roman Brat v knižnici
Obľúbený spisovateľ predovšetkým detskej literatúry, prekladateľ a dramaturg opäť zavítal do Knižnice Juraja Fándlyho. V stredu 12. februára rámci dvoch besied – osobitne pre deti a osobitne pre tínedžerov, prezradil svojim zvedavým čitateľom, že je autorom už dvadsať jeden kníh, z toho osemnásť venoval práve deťom. Okrem toho sa zaoberá aj písaním rozhlasových a televíznych rozprávok, čo využili účastníci prvej besedy a hneď si jednu z nich v knižnici aj pozreli.
Na otázku, prečo sa zaoberá najviac detskou literatúrou, Roman Brat odpovedal: „ Pretože ma to baví, pretože literatúra pre deti nie je „mordovisko“, ale zábava. A muži sú celoživotne malými chlapcami. Na hlave mám síce sivé vlasy, ale moja duša je mladá a hravá.“ Ale o Mordovisku – tom pravom si môžu detskí čitatelia prečítať priamo v jednej z jeho kníh, pretože tak znie jej názov.
Na druhej besede, s tínedžermi, vystúpil Roman Brat v rámci cyklu pod názvom Klub „N“ – určeného pre mládež, ktorá sa rozhodla svoje piatkové popoludnia tráviť v knižnici v spoločnosti dobrej literatúry. Zaujímavé rozprávanie o tom, ako vznikajú príbehy pre mládež, ako sa rodila napríklad kniha Zmätené dvojičky zo slepej uličky či Zlo nemá na kúzlo, bolo veľmi sugestívne a svojich poslucháčov autor detskej literatúry isto zaujal. Príbeh mladých ľudí, ktorí sa stretávajú s prejavmi xenofóbie, sociálnej nerovnosti a kyberšikany sa ukázal ako veľmi aktuálny pre dnešok a priniesol aj návod na východisko z takejto situácie. Roman Brat však neprišiel do Trnavy iba propagovať svoju tvorbu. V pred valentínskom období sa vyznal aj zo svojho vzťahu k svojej manželke, tiež prekladateľke Márii Bratovej, ktorá sa stala jeho celoživotnou múzou a vzorom. Inšpiratívne sa tak pre nás stali nielen osudy hrdinov z jeho kníh, ale aj samotný životný príbeh tohto autora.
Knihy Romana Brata si môžete zapožičať v oddelení pre deti Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave.