icon 360
Zobraziť štandardnú verziu stránky

SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE TÝŽDŇA SLOVENSKÝCH KNIŽNÍC 2025

Marec je neodmysliteľne spätý nielen s príchodom jari, ale aj s knihou. Už v roku 1955 na počesť významného slovenského buditeľa, ľudového spisovateľa a šíriteľa slovenskej a českej knihy Mateja Hrebendu, ktorý sa v marci narodil a aj zomrel, bol vyhlásený za Mesiac knihy. A tak práve v tomto mesiaci si knižnice na Slovensku v rámci podujatia Týždeň slovenských knižníc pripomínajú, aké dôležité je čítať a aké významné miesto v našich životoch zaujímajú knihy.  Hlavnými organizátormi celoslovenského podujatia sú Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc, ktorí za tému 26. ročníka Týždňa zvolili heslo: Knižnica, priestor istoty. Knižnice na Slovensku tým chceli poukázať na to, že sú viac než len miestom, kde sú uskladnené knihy. Knižnice sú priestorom, ktorý otvára dvere do sveta poznania, fantázie a inšpirácie. V knižnici čitatelia nenájdu len informácie, ale aj pocit bezpečia a pokoja, každý si tu môže nájsť vlastný kút na rozjímanie alebo na chvíľu oddychu. Knižnice sú miestom, kde sa prepájajú generácie čitateľov, kde sa stretávajú komunity, kde sa vytvárajú väzby a priateľstvá. Téma zahŕňa oblasť dizajnu knižníc a dizajnu služieb, rekonštrukcií, pohodlia v knižnici. O tom, že táto téma je našej knižnici blízka, že nám záleží na príjemnom prostredí, v ktorom trávia čas naši návštevníci a návštevníčky, svedčia aj priestory našej knižnice - novopostavenej záhradnej čitárne, zrekonštruované priestory študovní či pripravovaná tohtoročná rekonštrukcia čitárne v oddelení beletrie.

V utorok 4. marca dopoludnia začal Týždeň slovenských knižníc v našej knižnici prednáškou o neurodegeneratívnych ochoreniach. Prednáška bola určená tým, ktorí sa zaujímajú o problematiku zdravia mozgu, prevenciu neurodegeneratívnych ochorení a starostlivosti o svojich blízkych. Od prednášajúcej Andrei Šimorovej z RÚVZ so sídlom v Trnave sa návštevníci a návštevníčky podujatia dozvedeli, aké sú prvé varovné príznaky Alzheimerovej choroby, aké kroky môžeme podniknúť na zníženie rizika jej vzniku a aj praktické rady pre starostlivosť o ľudí s týmto ochorením.

Slávnostné otvorenie Týždňa slovenských knižníc sa uskutočnilo 4. marca 2025 popoludní v záhradnej čitárni. Medzi hostí a pozvaných knihovníkov zavítal podpredseda Trnavského samosprávneho kraja Rastislav Mráz a viacerí regionálni autori a priatelia knižnice.

Slávnostný príhovor predniesol Pavol Tomašovič, riaditeľ knižnice. Knižnice podľa neho nielen uchovávajú poklady v podobe kníh a informácií, ale vytvárajú aj priestor istoty pre svojich návštevníkov.

V rámci otvorenia boli ocenení najaktívnejší návštevníci knižnice. Z radov dospelých p. Petra Polášová a z radov detských čitateľov dve dievčatá - Ema Čáliková a Anna Danková. Dostali krásne ceny, ktoré knižnici venovala firma Amazon Slovakia, s.r.o.

Po slávnostnom úvode už dostali priestor hostia podujatia - námestný farár Kristián Kostecký, zborový farár Radovan Važák a Simona Jurčová zo Západoslovenského múzea v Trnave, ktorí predstavili novú publikáciu s názvom Evanjelický kostol a.v. v Trnave a porozprávali prítomným o zaujímavej histórii tohto objektu. Každý kostol je totiž viac než stavbou. Lebo podobne ako knihy, aj kostoly majú svoje osudy. Dozvedeli sme sa, že túžba po vlastnom bohoslužobnom stánku trvala v spoločenstve trnavských evanjelikov dlhé roky, minimálne to vieme zo zápisu už z roku 1898. Rozhodujúcim krokom však bolo zakúpenie pozemku v roku 1910, kde sa nachádzal od začiatku 19. storočia areál tzv. Alžbetinho hotela. Verejný anonymný súbeh na výstavbu kostola bol vypísaný v roku 1922, kostol bol postavený v roku 1924. Dozvedeli sme sa aj o špecifickej zaujímavosti kostola - ako jediný v Trnave má zvonkohru. V roku 1928 bol postavený aj Evanjelický dom. Rozprávanie bolo obohatené aj o históriu protestantskej cirkvi a prednášajúci spomenuli aj súčasné aktivity evanjelikov v Trnave.

Recepcia zavŕšila slávnostné otvorenie sviatku knihy v našej knižnici.

Text: PhDr. Ľ. Malá

Galéria

Napíšte nám

Máte nápad alebo otázku na našu knižnicu? Neváhajte nám napísať, sme tu pre Vás.

Typy dokumentov:

Výber dokumentov publikovaných v rokoch:

Termín vypracovania oznámi knižnica na základe poradovníka.

Čo nám ešte chýba?